Runkosarjan kolmanneksi viimeiselle sijalle NHL:ssä jäänyt Columbus Blue Jackets on erottanut päävalmentaja Brad Larsenin sekä maalivahtivalmentaja Manny Legacen.

Kaudesta 2014-15 alkaen Blue Jacketsin valmennustiimiin kuulunut Larsen, 45, toimi seuran päävalmentajana kahden kauden ajan. Tuona aikana Blue Jackets jäi kahteen otteeseen ulos pudotuspeleistä.

– Tämä kausi on ollut valtava pettymys ja olemme kaikki vastuussa siitä. Nämä päätökset eivät ole helppoja, sillä kunnioitamme Bradia ja Mannya valmentajina sekä ihmisinä. Brad on kuulunut organisaatioomme vuosikymmenen ajan ja olemme kiitollisia siitä erittäin kovasta työstä jäällä ja sen ulkopuolella, mitä hän on tehnyt, Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläisen kommentoi päätöstä seuran tiedotteessa.

Larsenin sopimus olisi kattanut vielä tulevan kauden. Blue Jacketsin ensi kauden päävalmentajan nimi ei ole vielä tiedossa.