NHL-tähti sai C Moren asiantuntijoilta kovaa raippaa esityksistään: ”Haluaako se edes olla täällä?”

C Moren erätaukostudiossa keskusteltiin MM-kisojen Itävalta-Saksa-ottelun yhteydessä Saksan NHL-tähtipuolustaja Moritz Seiderista kriittiseen sävyyn.
22-vuotias Detroit Red Wingsiä edustava Seider sai C Moren asiantuntijoilta raippaa tämänhetkisestä pelaamisestaan. Hän on kirjauttanut turnauksen viiteen otteluun tehopisteet 0+2.
– Tuo kuvastaa hänen turnaustaan. Onko hivenen väsynyt vai odottaako loppupelejä, mutta eihän normaalisti tule kiekko tuolla tavalla kylkeen, koska katseen pitäisi olla kiekkoon päin. Eli hivenen puolilla valoilla. Hän on silti hyvä pelaaja, mutta kun mietitään vaikka viime turnausta, kun hän erottui, oli tähtipelaaja ja oli joka vaihdossa esillä, niin vähän on käynnistymistä vielä, Karri Kivi latasi.
Viime kevään MM-kisoissa Seider iski kahdeksaan otteluun tehopisteet 2+5. Menneellä NHL-kaudella Seider viimeisteli 82 otteluun tehopisteet 5+37=42. Sitä edellisellä NHL-kaudella hän kirjautti samaan ottelumäärään puolestaan pisteet 7+43=50. Näiden lukemien perusteella Seiderilta on lupa odottaa myös tässä turnauksessa nähtyä parempaa suorittamista.
– Seiderin peli perustuu siihen, että hän tukee hyökkäyksiä, liikkuu hyvin, on aktiivinen ja ilkeä. Kaikki nuo elementit, mitä häneltä viime kisoissa nähtiin ja mitä häneltä on nähty kahden kauden aikana NHL:ssä, puuttuvat pelaamisesta. Hän kuuluu NHL:ssäkin joukkueen tähtikategoriaan ja on sellainen pelaaja, jonka kaikki haluaa joukkueeseen. Tällä hetkellä mitä hän on esittänyt kisoissa, näyttää väsyneeltä pelaajalta, näyttää vähän sellaiselta kehonkieli, että ei välttämättä tiedä, haluaako se edes olla täällä. Erittäin epätavallista. Mä en oo nähnyt tuollaista Seideria ikinä, mitä nyt ollaan nähty näissä kisoissa, Olli Jokinen puolestaan analysoi.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Toimittaja: Suomalainen ykkösvaraus vaihtamassa maisemaa NHL:ssä!
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- Risto Dufva letkautti jälleen lehdistötilaisuudessa – tila hiljeni ja Olli Jokinen pidätteli pokkaansa
- Patrik Laine iskettiin ykkössentteriksi – tulosta tuli välittömästi
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Liigassa ihastuttanut suomalaishyökkääjä näytti kykynsä NHL-jäillä – iski huipputehot: ”Hänet palkittiin kovasta työstä”
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Liigan käsittämätön tehoputki katkesi viimein – onko vastaavaa nähty koskaan?
- Auts! Pelicansille valtava takaisku illan HIFK-kamppailuun
- IL: Tässä ykkösehdokas Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – huippunimi korvaa Antti Pennasen?
- MTV Urheilu: Tappara kiinnostui Petri Kontiolasta – näin taiturihyökkääjä kommentoi mahdollista paluutaan kirvesrintoihin
- IL: Liiga-kiekkoilijaa syytetään raiskauksesta
- MTV Urheilu: Tappara on kiinnostunut Petri Kontiolasta – ”Jos Petrillä on…”
- Arizona Coyotesilta tyly ilmoitus: suomalaispuolustaja sai lähtöpassit!
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- Eeli Tolvanen hirmuvireessä! Kuti teki hurjaa jälkeä NHL-jäillä: ”HÄNTÄ EI VOI PYSÄYTTÄÄ”