Jarmo Kekäläinen hankki homofoobikon maineessa olevan venäläispakin – näin GM kommentoi
Columbus Blue Jacketsin suomalais-GM Jarmo Kekäläinen pyöräytti tiistaina ison pelaajakaupan NHL:ssä. Hän vahvisti Columbuksen maalivahtiosastoa kolmen joukkueen jättitreidissä hankkimalla Ivan Provorovin Philadelphia Flyerista. Toiseen suuntaan matkasivat 1. ja 2. kierroksen varausvuorot.
Tällä kaudella Provorov järjesti NHL:ssä suuren kohun. Hän kieltäytyi alkulämmittelyssä pukeutumaan seksuaalivähemmistöjä tukevaan sateenkaarilämmittelypaitaan. Ratkaisua parjattiin lehdistössä homofobisena ja seksuaalivähemmistöjen vastaisena.
Kekäläistä Provorovin päätös ei kuitenkaan häiritse.
– Mielestäni Amerikassa on hyvä asia, että meillä on valinnanvapaus, mielipiteenvapaus ja sananvapaus. Olemme aina olleet organisaatio, joka edistää moninaisuutta ja inkluusiota, ja jatkamme sen tekemistä, Kekäläinen kommentoi.
Viime kaudella Provorov pelasi 82 ottelua ja iski niissä tehot 6+21=27. Parhaalla kaudellaan venäläinen on takonut 17 maalia ja 41 tehopistettä.
LUE MYÖS:
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
