HC Ässät Pori Oy julkaisi tulostiedotteen päättyneestä kaudesta keskiviikkona.

Seuran liikevaihto oli 8 649 785 euroa. Kasvua edellisvuoteen oli peräti 67,6 prosenttia. Liikevaihto oli seuran mukaan sen yhtiön historian korkein. Edellinen ennätys kaudelta 2019-2020 oli 6 494 481 euroa.

Tilikauden voitto on sekin mojovat 254 770 euroa, mikä on 2,9 prosenttia yhtiön liikevaihdosta.

Ässät kertoo samalla ylittäneensä pelaajabudjettinsa viime kaudella, mutta se aikoo panostaa Liiga-joukkueeseen vieläkin enemmän tulevalla kaudella. Tuolloin se aikoo ylittää strategiansa mukaisen 2,05 miljoonan euron pelaajabudjetin.

Seuran strategian mukaan urheilullinen tavoite on saavuttaa pudotuspelipaikka ja edistää strategista pitkän ajan tavoitetta vakiinnuttaa paikka Liigan kahdeksan kärkiseuran joukossa. Taloudellisesti seuran tulevaisuuden tavoitteena on kahdeksan miljoonan euron liikevaihto pelkästään ilman pudotuspelien tuloja, jotka olivat osaltaan edesauttamassa kuluneen kauden liikevaihdon syntymistä.

Päättyneellä Liiga-kaudella Ässät kaatoi säälipleijareissa TPS:n voitoin 2-1 ja hävisi puolivälieräsarjansa Ilvekselle voitoin 1-4.