HC TPS Turku Oy:n tilikausi 2022-23 oli tuloksellisesti kammottava, selviää seuran tuoreesta tilinpäätöksestä.

TPS:n liikevaihto nousi 11,1 miljoonasta eurosta 11,7 miljoonaan euroon, mutta tappiota konserni teki viime vuoden 0,9 miljoonan sijaan nyt huimat 2,9 miljoonaa. Toimitusjohtaja Aki Holma ei kaunistele seuran tilannetta TPS:n tiedotteessa.

– Kulurakenteemme on ollut jo vuosia liian raskas. Vaikka tulopuolta on pystytty kasvattamaan, ovat erityisesti urheiluun tehdyt panostukset ja areenan kohonneet kustannukset johtaneet kestämättömään tilanteeseen. Meillä on suurseuran kustannukset, mutta vain keskisuuren seuran tulot. Kaikki ymmärtävät, että näin ei voi jatkua, Holma myöntää suoraan.

– Olemme käynnistäneet tehostamisohjelman, jonka tavoitteena on sopeuttaa organisaatio ja kustannukset vastaamaan tuloja seuraavan kahden kauden aikana, toimitusjohtaja avaa tulevaisuuden suunnitelmia.

Turkulaisseuran suurimmat omistajat ja tappioiden maksajat ovat jättimäisen omaisuuden ohjelmistotekniikalla tehneet Ilkka Paananen ja Mikko Kodisoja.