Jarmo Kekäläinen astui median eteen – näin hän vastasi saamaansa kritiikkiin
Columbus Blue Jacketsin omistaja ilmoitti, että GM Jarmo Kekäläinen saa pitää työpaikkansa. Yksi perustelu oli kuitenkin se, että kauden alku on niin lähellä, joten johtoa ei lähdetty vaihtamaan. Aivan turvassa Kekäläisen ei siis voi sanoa olevan.
Columbuksen ympärillä vellova kohu on paljastanut kaksi heikkoutta Kekäläisen toiminnassa. Ensinnäkin Mike Babcockin palkkaaminen oli valtava virhe, jota ei olisi saanut tapahtua. Kenties vielä isompi ongelma on, että pelaajat eivät uskaltaneet sanoa päävalmentajan epäilyttävistä toimista suoraan GM:lle, vaan kommentoivat asiaa nimettöminä medialle. Pohjois-Amerikassa onkin kyseenalaistettu, onko Kekäläisellä toimiva suhde pelaajiinsa.
Kekäläinen astui maanantaina median eteen. Hän kertoi pyytäneensä pelaajilta anteeksi Babcockin palkkaamista, ja samalla hän vastasi epäsuorasti saamaansa kritiikkiin.
– Haluan jatkaa suhteen rakentamista pelaajiin niin, että he voivat luottaa meihin ja tulla luoksemme missä tahansa tilanteessa, ei väliä kuinka vaikea se on, ja luottaa, että me haluamme heidän parastaan, mitä ikinä se onkin, Kekäläinen sanoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nuoret Leijonat kertovat: näin Kanada kaadetaan!
- Ranskan maajoukkuehyökkääjä siirtyy Liigaan jättisopimuksella!
- Liiga paljastaa: tällä seuralla on haastavin otteluohjelma
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura selvillä
- Sportista lähtenyt ulkomaalaisvahti: tässä seuraava osoite!
- Jukurit vihjailee uudella hankinnalla: Haaviin MM-kisahyökkääjä?
- Joel Armia säväytti NHL:ssä – nappasi paikan pörssikärjestä!
- Jäikö tämä näkemättä? Näin Tshekki-lupaus taituroi voiton Nuorista Leijonista – ”Turnauksen upein maali”
- Nuorten Leijonien kapteenilta suoraa puhetta tappion jälkeen: ”Pettynyt itseeni ja joukkueeseen”
- Nuorille Leijonille kirvelevä tappio – Tshekki vei jatkoajalle venyneen trillerin
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- NHL-seura näytti ovea Leijonat-puolustajalle!
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- Sopimus purkissa – Leevi Selänteen seura selvisi!
- Mikko Lehtonen mukaan – näin kasaisimme Leijonien olympiajoukkueen
- HäSa: HPK:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Kasper Kotkansalo siirtyy yllättävään osoitteeseen – Liiga-sopimus julki!
- Antti Mäkinen hehkutti Nuorten Leijonien puolustajaa: ”Kaikki palaset Suomen omaksi Quinn Hughesiksi”
- Katso Nuorten Leijonien Tshekki-ottelu ilmaiseksi – TV-lähetykset, selostaja ja kommentaattori
- Ketjut julki – Nuoret Leijonat sai huippu-uutisen!