Arizona Coyotesin harjoitusleirivahvuuteen kuulunut, mutta ilman NHL-sopimusta seuran kanssa jäänyt Olli Juolevi siirtyy Ruotsin pääsarjaan.

NHL:n kesän 2016 vitosvaraus siirtyy kuukauden pätkäsopimuksella SHL-seura Timrå IK:n riveihin.

Timrå luottaa muutenkin vahvasti suomalaisosaamiseen, sillä Suomen passin omaavista pelaajista Joonas Lyytinen, Elmeri Eronen sekä Panu Mieho pelaavat ruotsalaisseurassa, jonka urheilujohtajana toimii Kimmo Kapanen.

– Saamme hyvän yleispuolustajan, joka soveltuu moneen eri rooliin. Tämä auttaa meitä nyt, kun meillä on paljon loukkaantumisia puolustusosastolla. Juuri nyt lyhyt sopimus molemmille osapuolille parhaiten, Timrån urheilujohtaja Kapanen perustelee sopimusta seuran kotisivuilla.

Juolevi edusti viime kaudella AHL-seura San Diego Gullsia, jonka riveissä entinen superlupaus ja nuorten maailmanmestari iski 38 ottelussa tehot 1+13.