IL: Eurooppalainen jättiseura haluaa riveihinsä lisää suomalaispelaajia: ”Hän on sanonut ääneen…”

Sveitsin NL:ssä pelaava ZSC Lions on yksi Euroopan suurimmista jääkiekon seurajoukkueista. Se on voittanut historiansa saatossa yhdeksän mestaruutta sekä 16 hopeamitalia.
Joukkueen päävalmentajana toimii parhaillaan NHL-piireistäkin tuttu kanadalainen Marc Crawford. Hän aloitti seurassa kesken viime kauden. Crawford on valmentanut NHL:ssä Colorado Avalanchea, Vancouver Canucksia, Los Angeles Kingsiä, Dallas Starsia sekä Ottawa Senatorsia ja voittanut Avalanchen peräsimessä Stanley Cupin vuonna 1996.
Suomalaispelaajia Lionsin joukkueesta löytyy tällä hetkellä kaksi kappaletta, puolustaja Mikko Lehtonen ja hyökkääjä Juho Lammikko. Molemmat kuuluvat joukkueen kärkimiehiin. Kokenut Crawford arvostaakin suomalaispelaajia korkealle.
– Meitä on kaksi täällä ja tuntuu siltä, että hän oikeasti arvostaa suomalaisia. Suomalainen on yleensä helppo valmennettava, ei valita ja tekee hommansa, Lehtonen sanoo Iltalehdelle.
– Hän kyselee silloin tällöin pelaajista. Hän on sanonut ääneen, että haluaa tänne lisää suomalaisia. Pumpataan toki suomalaisten renkaita aina kun mahdollista, Lehtonen naureskelee.
Tällä kaudella Lehtonen on viimeistellyt kymmeneen otteluun pisteet 1+7=8 ja Lammikko on nakuttanut yhdeksään peliin tehot 4+6=10. Molemmat pelaavat joukkueessa toista kauttaan. Viime kaudella Lehtonen pelasi 30 tehopisteen runkosarjan ja Lammikko mätti peräti 40 tehopistettä.
Tällä hetkellä Lions löytyy NL:n sarjataulukosta toiselta sijalta. Se on kerännyt kymmenestä ottelustaan 24 pistettä ja hävinnyt vain yhden ottelun varsinaisella peliajalla.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Nimet paperissa – entiselle Liiga-tähdelle jättimäinen sopimus NHL:ssä!
- Mestiksen parhaana palkittu puolustaja palaa Suomeen – takana pelaamaton kausi
- TPS-hyökkääjä siirtyy ulkomaille – liittyy todelliseen suomalaisväritteiseen joukkueeseen
- Aitio: Petri Kontiola oli vakavassa onnettomuudessa
- Urheilucast: Ilves teki sopimuksen Liigan tähtipelaajan kanssa – yllättävä käänne muutti kaiken
- Huippulupaus jättää HIFK:n – tässä uusi osoite!
- Yllätysvalinta: Kärpistä tuttu suomalainen siirtyy eksoottiseen kiekkomaahan!
- Jesse Puljujärvi Ylelle: Tästä syystä NHL sai jäädä
- Mikael Granlundista iso paljastus: Hylkäsi toisen NHL-seuran jättitarjouksen
- Aleksander Barkovin pelitoverista karmea paljastus
- Siirto julki – Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue varmistui
- The Athletic: Aleksander Barkovista huima arvio
- Aleksander Barkovin pelitoverista karmea paljastus
- Kärpistä tuttu hyökkääjä löysi uuden joukkueen!
- Liigasta tuttu hyökkääjä siirtyy Mestikseen – viime kausi jäi kokonaan väliin
- Jokerien huippulupaus siirtyy Pohjois-Amerikkaan!
- Urheilucast: Ilves teki sopimuksen Liigan tähtipelaajan kanssa – yllättävä käänne muutti kaiken
- Jesse Puljujärvi Ylelle: Tästä syystä NHL sai jäädä
- Huippulupaus jättää HIFK:n – tässä uusi osoite!
- Mikael Granlundista iso paljastus: Hylkäsi toisen NHL-seuran jättitarjouksen