Kiekko-Espoo pyrkii Liigaan kaudeksi 2024-25. Tällä hetkellä seuran päävalmentajana Mestiksessä toimii Tomas Westerlund, mutta Liigaan espoolaisilla on tähtäimessä meritoituneempi nimi. Asiasta kertoo X-tilillään Ilta-Sanomien toimittaja Sasha Huttunen.

– Kuka valmentaisi Kiekko-Espoota Liigassa? Seuran toive on Petu Matikainen, jolla on Sveitsissä 1+1-mallinen sopimus. Saattaa vapautua jouluna Espoon houkuteltavaksi. En yllättyisi, jos toteutuu. Paljon on liikkujia, Huttunen kirjoittaa.

Petri Matikainen työskenteli Espoon Bluesin päävalmentajana vuosina 2007-11. Viime vuodet Matikainen on valmentanut Keski-Euroopassa. Hän koutsasi viiden vuoden ajan itävaltalaista EC-KAC:ia.

Tällä kaudella Matikainen valmentaa Sveitsin pääsarjassa pelaavaa EHC Biel-Bienneä. 24 pelatun ottelun jälkeen Biel-Bienne on 11. sijalla.