Nuorten Leijonien ykkösvahti vaihtaa seuraa Liigassa: ”Näyttänyt vakuuttavia otteita kaukalossa”
Kärpät tiedottaa purkaneensa maalivahti Niklas Kokon, 19, pelaajasopimuksen. Samalla Pelicans kertoo tehneensä loppukautta koskevan sopimuksen Kokon kanssa. Kokko on Seattle Krakenin sopimuspelaaja, joten hän siirtyy Pelicansiin loppukauden lainasopimuksella.
Kokko pelasi tällä kaudella Kärpissä kymmenen ottelua torjuntaprosentilla 90,6%. Kärppien maalivahtiosastolle alkoi tulla tungosta, nimittäin seura vahvistui hiljattain Tomi Karhusella. Lisäksi veskariosastolta löytyy Niclas Westerholm.
Pelicansille sen sijaan tuli tarve uudelle maalivahdille, kun Jasper Patrikainen joutui 6-8 viikoksi sivuun. Joukkue hankki vuodenvaihteessa maalinsuulleen Johan Gustafssonin.
– Hienoa, että saadaan nuori pelaaja kehittymään Lahteen ja on myös hienoa, että saatiin asiat nopeasti sovittua ja Kokko liittymään joukkueeseemme paikkaamaan loukkaantumistilannettamme. Nuoresta iästään huolimatta Kokko on näyttänyt vakuuttavia otteita kaukaloissa, joista kertoo myös pelaajan kanssa aiemmin solmittu NHL-sopimus, Pelicansin urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen kertoo seuran tiedotteessa.
Kokko on Seattle Krakenin 2. kierroksen varaus (#58) kesältä 2022. Hän solmi Krakenin kanssa NHL-tulokassopimuksen viime keväänä ja jatkoi lainalla Kärpissä alkukauden ajan.
Kokko edusti Nuoria Leijonia hiljattain päättyneissä alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Hän toimi joukkueen ykkösvahtina pelaten viisi ottelua torjuntaprosentilla 87,0%.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kanadan päävalmentaja paljasti: toinenkin tähti loukkaantunut
- Jukureille surkea uutinen – jälleen yhden miehen kausi ohi!
- Sport-puolustaja vaihtaa maisemaa – tässä loppukauden seura
- Roope Taponen: uusi joukkue!
- Näin olympialaisten välieräparit muodostuvat!
- Leijonien puolivälieräottelun aikataulu selvillä!
- Video: Ranskan järkäle ajoi Nathan MacKinnonin pystyyn – Tom Wilson haastoi tappeluun
- Venäläistoimittaja teki sellaisen tempun että Sidney Crosby vietiin nopeasti pois
- Justin Addamo pelaa Jukureissa – nyt tehot 0+2 Kanadaa vastaan: ”He*vetinmoinen kokemus!”
- Ässien pelaaja väänsi Kanadaa vastaan, kysyi pelin jälkeen: ”Paljonko Ässien peli päättyi?
- Tässä on Leijonien todennäköinen puolivälierävastustaja!
- Leijonille surkeita uutisia!
- Tuukka Rask tulistui Ruotsin supertähden tempusta: ”Olisin vetänyt kilvellä naamaan”
- LIVESEURANTA: Naisleijonat kohtalon ottelussa – turnaukselle tyly lopetus
- Nyt menee kiharaiseksi! Tässä Leijonien todennäköinen puolivälierävastus
- Liigassa jysähti: jättimäinen sopimusuutinen
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Italia tv-lähetykset ja selostajat
- Antti Pennanen paljasti huonoja uutisia HBO Maxilla!
- Tshekin NHL-supertähdet murtuneina: ”Vaikeaa puhua”
- Mikko Rantanen ei ole koskaan kokenut tällaista turpasaunaa: ”Oli vähän outoa”
