Kultakypärän sopimus revitty – siirtyy toisen Liiga-seuran riveihin!
Rauman Lukko tiedottaa solmineensa kevääseen 2025 ulottuvan sopimuksen kanadalaishyökkääjä Antoine Morandin kanssa.
SaiPa tiedotti aiemmin tänään purkaneensa 24-vuotiaan Morandin sopimuksen taloussyiden takia. Sopimuksen purku tapahtui yhteisymmärryksessä.
SaiPaan toissakaudella siirtynyt Morand on on tehnyt tällä kaudella 40 Liiga-ottelussa pisteet 11+18. Hän oli Liiga-jumbo SaiPan paras pistemies tällä sesongilla.
– Antoine tuo meille ehdottomasti lisää nopeutta, taitoa ja tehokkuutta. Hän on edelleen nuori ja kehittyvä pelaaja, mutta on myös osoittanut kuuluvansa Liigan kärkipelaajiin. Antoine on myös monipuolinen työkalu valmennukselle, hän pystyy pelaamaan niin keskellä kuin laidassa, sekä ylivoimaa että alivoimaa, mikä on tietysti hieno asia, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi tiedotteessa.
Morand saapuu Raumalle tiistai-iltana ja on edustuskelpoinen HIFK-ottelussa. Hän kantaa selässään pelinumeroa 88.
– Olen todella innoissani tulossa Raumalle! Olen tykännyt pelata Raumalla jo aikaisemminkin vieraspaidassa, joten senkin takia olen innoissani. Tämä on seuraava askel urallani eteenpäin ja hienoa, että saan tehdä sen Raumalla. Täällä on voittava joukkue joka vuosi ja hyvä valmennus; tykkään Lukon pelitavasta. Olen itse nopea pelaaja ja uskon sen toimivan hyvin Lukon nopeassa pelitavassa, Morand sanoo tiedotteessa.
– Gabriel Fontaine on minun hyvä kaverini ja häneltä kuulin paljon hyvää Lukosta, se auttoi minua päätöksenteossa. Muutenkin olen kuullut Lukosta paljon hyvää organisaationa, joten se luonnollisesti helpotti päätöstäni. Tulin tänne auttamaan joukkuetta parhaani mukaan ja tekemään kaikkeni, että Lukko menee pitkälle playoffeissa, kanadalainen avasi siirron taustoja.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kaapo Kakosta tipahti iso tieto
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
- Kärpät sai huippu-uutisia!
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!
- Ässät rysäytti: tärkeä jatkosopimus julki
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- TPS: puolustajan sopimus revitty!
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- Leijonien EHT-joukkueeseen muutos – Sveitsin pääsarjan pistetykki mukaan
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- HIFK pelaajakaupoilla – haaviin maaliahne hyökkääjä!
- Kylmät kävi – Liigan viime kauden tehohyökkääjälle potkut Venäjällä
- TPS: puolustajan sopimus revitty!
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
- No nyt! Vasta 17-vuotias Liiga-komeetta valittiin maajoukkueeseen
- Leijonien EHT-joukkueeseen muutos – Sveitsin pääsarjan pistetykki mukaan
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!
