HS: Kiekko-Espoo neuvotellut jättialennuksen Liiga-osakkeen hintaan
Syksyllä suomalaisissa kiekkopiireissä kohistiin Liiga-osakkeen hinnasta. Hinnaksi arvioitiin jopa 3,67 miljoonaa euroa, joka on huomattavasti suurempi summa kuin mitä Sport, KooKoo ja Jukurit aikanaan maksoivat.
Nyt Kiekko-Espoo ja Liiga ovat vääntäneet kulisseissa kättä osakkeen hinnasta. Marko Lempinen kirjoittaa Helsingin Sanomien kolumnissaan, että uskottavien lähteiden mukaan espoolaisseura joutuu maksamaan vain 2-2,5 miljoonaa euroa.
Osakkeen hinnan romahdus on harmillinen uutinen Jokereiden kannalta. Helsinkiläiset vetivät oman Liigan lisenssihakemuksensa takaisin kuultuaan osakkeen hintalapun, mutta nyt hinta onkin ollut vain neuvottelukysymys.
Kiekko-Espoon odotetaan pelaavan Liigassa jo kaudella 2024-25. Tällä hetkellä espoolaiset ovat Mestiksen sarjataulukossa neljännellä sijalla. Edellä ovat IPK, Ketterä sekä Jokerit.
LUE MYÖS:
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Liigassa pelaajaliikennettä – Jukurien puolustajalupaus vuokralle toiseen seuraan
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!