Jokerit-omistaja Ossi Väänänen: kabinettinousu on oikea ratkaisu
Jokereiden Liiga-nousu on ollut yksi kiekkokevään kuumimmista puheenaiheesta. Ensin arvuuteltiin, onnistuvatko narripaidat kaatamaan Pelicansin karsintasarjassa. Kun se ei onnistunut, kääntyi keskustelu mahdolliseen kabinettinousuun, jossa Jokerit nostettaisiin Liigaan ilman karsintoja.
Jokereiden osaomistaja Ossi Väänänen jakoi oman mielipiteensä aiheesta sosiaalisen median kirjoituksessaan. Väänäsen mukaan Liigaan nouseminen pelaamalla ei ole mahdollista, ellei nousua tavoitteleva seura ota myös valtavaa taloudellista riskiä.
Kirjoituksessaan Väänänen muistuttaa, että nykyiset karsintasäännöt tulivat voimaan kuukausi sen jälkeen, kun Jokerit ilmoitti tavoitteensa nousta Liigaan kaudeksi 2025-26. Kiekko-Espoo nousi Liigaan kabinettipäätöksellä, ja kriteereinä olivat seuran talous, halli sekä urheilullinen menestys.
Väänen nostaa myös esiin karsintasarjan 2000-luvun alusta. Silloin Kärpille luvattiin sarjapaikka jo ennen karsintasarjan alkua. Niinpä kun Oululaiset voittivat sarjan, Pelicansia ei pudotetukaan Mestikseen.
– Kaikki tietävät mikä on oikea ratkaisu. Mikä muu businesskokonaisuus kieltäytyy tahosta, mikä toisi heille lisää rahaa kassaan? Vai nostaako tässä perisuomalainen asenne päätään missä mieluummin kieltäydytään 100 €:sta jos naapuri saa 50 €, Väänänen lataa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Jokerit on Mestiksen mestari – pistetykki upeaan ennätykseen
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Iso paljastus Ruotsin MM-joukkueesta!
- Tapparan apuvalmentaja sai työpaikan Ruotsista!
- Imatran Ketterästä kova lausunto: ”Tavoitteena on, että paikka Liigasta tulisi”
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HPK:lle järisyttävä takaisku
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lukon tähtipuolustaja lähtee – IL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: Tappara värväämässä kanadalaispyssyn SHL:stä!
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- HIFK:ssa käy jälleen ovi – kahdeksan pelaajaa lähtee!
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- Kova menetys! Ulkomaalaistähti jättää Lukon
