TUKHOLMA. Ruotsin NHL-tähdistä koostunut MM-kisojen isäntäjoukkue onnistui kaivamaan ammattiylpeytensä lauantain jättimäisen välieräpettymyksen jälkeen, ja Tre Kronor kaatoikin sunnuntain pronssipelissä Tanskan lopulta selvin 6-2-lukemin.

Ruotsalaispelaajat eivät pronssia juuri jäällä juhlineet Kauden päättäminen voittoon maistui silti NHL-ammattilaisille.

– Tämä ei ollut hauska peli pelata, koska olisimme tietenkin halunneet pelata kultamitalista. Aina kun lähdemme turnaukseen, lähdemme siihen kultamitalit mielessämme. Nämä turnaukset ovat usein yhdestä pelistä kiinni. Meidän on vain päästävä yli tästä, Detroit Red Wingsin supertähti Lucas Raymond totesi ottelun jälkeen.

Samoilla linjoilla oli miehen NHL-seurakaveri, konkaripuolustaja Erik Gustafsson.

– Oli hauska antaa faneille edes jotakin takaisin. Mielestäni Tanska pelasi ihan hyvin. Meillä oli paljon laukauksia ja peli pyöri heidän päädyssään, mutta heillä on nopeita pelaajia, joiden kanssa täytyi olla tarkkana, Gustafsson antoi tunnustusta sensaatiomaisesti neljän parhaan joukkoon edenneille tanskalaisille.

Montreal Canadiensissa tulokaskautensa NHL:ssä pelannut Emil Heineman vaikutti kokeneempaa kalustoa onnellisemmalta ensimmäisen aikuisten MM-turnauksensa päätyttyä mitali kaulassa..

– Se, ettet voita kultaa kotikisoissa, on totta kai syvältä, mutta olen iloinen siitä, että saimme täältä edes jotain kotiin vietäväksi.

– Koko turnaus on ollut uskomaton matka. Välillä täytyi nipistää itseään tajutakseen, missä olet. Hullut reilut pari viikkoa, tämä on jotain minkä tulen muistamaan aina. Pelata ensimmäinen miesten MM-turnaus kavereiden ja perheen edessä ja saada kuulla kansallislaulu. Se on ollut mahtava tunne, Heineman tunnelmoi.

– Yritin vain pitää pelini yksinkertaisena. Tunnen oppineeni paljon tämän turnauksen aikana, 23-vuotias laitahyökkääjä kuvaili omaa turnaustaan.

LUE MYÖS: