Ässät pelaajakaupoilla – haaviin Nuorten Leijonien hopeamitalisti: ”Parhaat pelit ovat varmasti edessäpäin”
Ässät on solminut puolustaja Petteri Nurmen kanssa 3. marraskuuta asti ulottuvan sopimuksen. Siihen sisältyy seuran optio loppukaudesta sekä erillinen seuran optio kaudesta 2026-27.
Nurmi, 23, pelasi viime kaudella HPK:ssa 25 ottelua pistein 1+9, yhden ottelun Sportissa sekä neljä ottelua HIFK:ssa tehoin 0+1. Hän on pelannut Liigassa 196 ottelua (5+41=46) edustaen pääasiassa HPK:ta.
– Nurmi liikkuu luistimilla hyvin ja omaa vahvat valmiudet hyökkäyspelaamiseen. Hänen parhaat pelinsä ovat varmasti vielä edessäpäin ja uskon hänen pelaamisensa parhaimmillaan tukevan viisikon tehokkuutta, Ässien urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi seuran tiedotteessa.
Nurmella on takanaan pitkä loukkaantuminen, josta hän on nyt toipunut. Ässien päävalmentaja Jarno Pikkarainen on hänelle tuttu HPK-ajoilta.
– Hänellä on takanaan vammojen sävyttämä jakso, joten lähdemme rakentamaan maltilla pelikuntoa. Petterin sisääntulo antaa meille myös selkänojaa puolustajien määrän suhteen peliruuhkissa sekä mahdollisten poissaolojen varalta, Kultanen toteaa.
Nurmi on Montreal Canadiensin 7. kierroksen varaus (#194) vuodelta 2022. Hän on voittanut Nuorissa Leijonissa MM-hopeaa vuonna 2022.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huippuvireinen Ville Koivunen sai komean tunnustuksen
- JYP teki kaksi pelaajakiinnitystä
- Jukurit: tehokkaan tulokashyökkääjän kausi ohi
- Toimittaja: Jarmo Kekäläinen valmistelee suomalaista shokkikauppaa NHL:n siirtorajalla!
- Roope Taponen lähtee Ilveksestä – siirtyy Sveitsin huippuseuraan
- Artturi Lehkonen loukkaantui NHL:ssä – valmentaja vahvisti: sairausloma edessä
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- Jukurien tyhjennysmyynti paljasti karun totuuden – satojentuhansien eurojen pelastusliike
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
