Olli Jokinen antoi rapaa HIFK:n pelaajille oikein olan takaa: ”Jotain luulosairautta”
HIFK:n vaikea alkukausi sai jatkoa keskiviikkona. Helsinkiläiset olivat pahasti sillassa KooKoota vastaan ja onnistuivat kuin ihmeen kaupalla nappaamaan yhden pisteen itselleen 3-4 rankkaritappiosta.
Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa HIFK:n päävalmentaja Olli Jokinen antoi omalle joukkueelleen satikutia urakalla.
– Ensimmäisessä erässä yhdeksällä tai kymmenellä meidän pelaajalla ei ollut minkäänlaista pelivalmiutta. Onko se, että saatiin kaksi tsemppivoittoa viime viikolla tuonut jotain luulosairautta, että tämä homma toimii ilman yrittämistä ilman kamppailemista, Jokinen tylytti.
– Uskomatonta, että tuollaisella peliin lähdöllä, mikä meillä oli, roikuttiin tuloksessa kiinni koko pelin ajan ja saimme sen pisteen. Ei millään tavalla voi olla tyytyväinen siihen, minkälainen esitys meillä oli tänään.
Kahdeksan pelatun ottelun jälkeen HIFK on Liigassa 14. sijalla. Joukkueella on kasassa vain kaksi varsinaisen peliajan voittoa ja yhdeksän sarjapistettä.
LUE MYÖS
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Micke-Max Åsten: ura ohi!
- Jokerit pisti hyökkääjät vaihtoon – yksi tulee, toinen lähtee
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta