SM-liigan mahdollinen loppuminen oli kuuma puheenaihe maanantaina. Tapparan entisen puheenjohtajan Heikki Penttilän yritys Causabon Oy ajaa Suomeen uutta jääkiekon ammattilaissarjaa. Uusi sarja olisi kaksiportainen. A- ja B-sarjoissa pelaisi kummassakin noin 10-12 joukkuetta.

SuomiKiekon haastattelussa Mestis-seurojen johtohenkilöitä ja kysyi heidän ajatuksiaan Causaban Oy:n hankkeesta. Kommentteja antoivat TUTO Hockeyn hallituksen puheenjohtaja Tuomas Haanpää, Joensuun Kiekko-Poikien omistaja ja hallituksen jäsen Jaakko Lipponen sekä Kiekko-Vantaan hallituksen puheenjohtaja Anssi Aura, joka toimii myös Sarjaseurat ry:n, eli Mestiksen, puheenjohtajana.

Turussa ja Joensuussa Causabon Oy:n hankkeeseen suhtauduttiin positiivisesti.

– Kaikkiin yrityksiin kehittää suomalaista jääkiekkojärjestelmää suhtaudumme positiivisesti, TUTO Hockeyn Haanpää kommentoi ja huomautti, että nykyjärjestelmää on yritetty kehittää kaksikymmentä vuotta saamatta mitään aikaan.

– Hyvillä mielin tollainen uudistusasia otetaan vastaan. Toivottavasti se oikeasti tapahtuu. Sitä suomikiekko tarvitsee: hyvät kilpailulliset sarjat, mihin voi nousta ja mistä voi tippua. Viisaammat saa sitten päättää, mitkä ne joukkuemäärät ovat, arvioi Kiekko-Poikien Lipponen.

– Ruotsissahan tätä on jo monta vuotta nähty, miten homma toimii. Vaikka jonain vuonna tiputaan, niin seuraavana vuonna voidaan panostaa enemmän ja tavoitella nousua. Seurat voivat hyvin ja hallit ovat täynnä porukkaa. Se on meille seuroille tärkeää. Täällä on ollut kahdesti tänä syksynä jo 3300 katsojaa, mikä taitaa olla enemmän kuin joillain Liiga-paikkakunnillakin.

Kaikki kolme seuraa ovat aiemmin kertoneet tavoittelevansa paikkaa pääsarjatasolla. Myös Joensuun Kiekko-Pojat.

– Ollaan sanottu jo ajat sitten, että kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat kuin Mestis. Meillä on uusi hieno areena, kasvava organisaatio, talousalueena Joensuu on montaa Liiga-paikkakuntaa suurempi ja meillä on kasvava yhteistyökumppaneiden verkosto, Lipponen sanoi.

Vantaalla uuteen sarjaan suhtauduttiin ainakin tässä vaiheessa varautuneemmin.

– Odotan Liigan yhtiökokouksen päätöksiä. Ylimmän sarjatason muutokset vaikuttavat myös Mestis-seuroihin ja reagoimme, yhdessä Suomen Jääkiekkoliiton kanssa, esitettyyn malliin sen jälkeen, kommentoi Aura sähköpostitse.

Entä olisiko Kiekko-Vantaa itse kiinnostunut lähtemään uuteen kaksiportaiseen sarjaan mukaan?

– Kiekko-Vantaa seuraa tarkasti Liigan yhtiökokouksen lopputulosta ja tekee sen tiedon pohjalta ratkaisunsa. Olemme alunperin ilmoittaneet julkisesti, että meillä on Visio pelata Liigassa 2030 mennessä, Aura kommentoi.

LUE MYÖS