Tampa Bay Lightningin suomalaishyökkääjä Niko Huuhtanen lähetettiin tiistaina NHL:n siirtolistalle. Seuran tarkoituksena on purkaa Huuhtasen NHL-sopimus.

Ruotsalaistoimittaja Mattias Persson raportoi myöhemmin X:ssä, että 22-vuotiaan Huuhtasen ura on jatkumassa Euroopassa. Ainakin muutamat SHL-seurat ovat neuvotelleet laitahyökkääjän kanssa, mutta Sveitsiä pidetään myös mahdollisena osoitteena.

Helsingin Sanomat kertoo, että Huuhtanen ei ole palaamassa Liigaan. Nuorukaisen uusi osoite löytyy muualta Euroopasta.

Huuhtanen lähti Pohjois-Amerikkaan Jukureista kauden 2023–24 päätteeksi. Hän takoi viimeisimmällä Liiga-kaudellaan komeat 19 maalia ja 46 tehopistettä.

Tällä kaudella Huuhtanen on pelannut AHL:ssä vain viisi ottelua tehoin 0+3. Hän pelasi myös yhden ottelun ECHL:ssä toissaviikolla.

Bluesin kasvatti Huuhtanen on Lightningin 7. kierroksen varaus vuodelta 2021.

LUE MYÖS: