Ensi kaudeksi paluuta Liigaan tekevä Jokerit julkisti maanantaina uuden puolustajahankinnan.

Helsinkiläisseura kertoo solmineensa loppukauden kattavan sopimuksen alkukaudella 11 ottelua HIFK:ssa pelanneen puolustaja Matias Rajaniemen, 23, kanssa. Sopimus sisältää lisäksi seuran option ensi kaudesta.

– Matias on monipuolinen puolustaja, jolla on runsaasti kokemusta kovista sarjoista. Halusimme vahvistaa puolustustamme entisestään, sillä nyt käynnissä oleva kausi on meille äärimmäisen tärkeä. Tavoitteenamme on voittaa mestaruus, ja panostamme joukkueeseen sen mukaisesti, urheilutoimenjohtaja Olli-Pekka Yrjänheikki toteaa Jokerien tiedotteessa.

Rajaniemi on Pelicansin kasvatti, joka on nuoresta iästään huolimatta pelannut jo yli 200 Liiga-ottelua. 193-senttinen pakkijärkäle on edustanut Liiga-tasolla Pelicansia, SaiPaa sekä HIFK:ta.

Viime kaudella Pohjois-Amerikassa kiekkoillut Rajaniemi on edustanut Suomea kaksissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, joista tuliaisina oli MM-hopea sekä -pronssi.

LUE MYÖS: