TPS tiedottaa vahvistaneensa puolustustaan ruotsalaisella Niklas Nilssonilla.

22-vuotias Nilsson liittyy turkulaisseuraan tammikuun 11. päivään ulottuvalla vuokrasopimuksella. Ruotsalaispuolustajan edustama SHL-seura Örebro HK saa kutsua pelaajansa takaisin jo aiemmin.

TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio kuvailee Nilssonia isokokoiseksi, hyvin liikkuvaksi puolustajaksi, jonka vahvuudet ovat puolustuspelaamisessa.

Nilsson on pelannut edelliset seitsemän kautta Örebron organisaatiossa. Kuluvalla kaudella 191-senttinen puolustaja on pelannut 20 SHL-ottelua pistein 0+1.

– Hienoa, että pääsimme yhteisymmärrykseen Örebron kanssa. Uskon, että tämä on hyvä ratkaisu kaikille. Me pystymme tarjoamaan hänelle peliaikaa tässä vaiheessa kautta, ja kun katsotaan eteenpäin, meillä on pelejä paljon edessä. Lisäksi nuorten kisat tulevat vaikuttamaan kokonaisuuteen, joten tarvitsimme tälle ajanjaksolle myös määrällisesti vahvistusta, TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi kertoo tiedotteessa.

Suoraniemen mukaan TPS etsii myös uutta hyökkääjää.

– Tarkkailemme tilannetta myös hyökkäyksen osalta, ja siirtoikkunan ollessa auki pitää aina olla valmis reagoimaan, mikäli näemme mahdollisuuden tuoda joukkueeseen pelaajan, joka aidosti auttaa meitä. Pelaajamarkkinat ovat tällä hetkellä erittäin haastavat, ja sopivien ratkaisujen löytäminen ei ole yksinkertaista, hän sanoo.

HC TPS

@HCTPS
TPS on sopinut Ruotsin pääsarjassa SHL:ssä pelaavan Örebro HK:n kanssa puolustaja Niklas Nilssonin pelaajavuokrasta. Sopimus on voimassa 8.12.2025–11.1.2026.

Tiedote 📄 HC.TPS.FI

#HCTPS #Turku #Liiga

LUE MYÖS: