Suomalainen NHL-superlupaus pahoissa riidoissa Liiga-seuran kanssa – uusi joukkue löytyi nyt!
Huippulupaava suomalaishyökkääjä Oscar Hemming, 17, on siirtymässä Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:han loppukaudeksi.
Yhdysvaltalaistoimittaja Anthony Smith raportoi X:ssä, että Hemming on päässyt sopimukseen Bostonin yliopiston kanssa. Suomalaisen odotetaan saapuvan seuraan lukukauden toiselle puoliskolle, joka alkaa joulukuun 28. päivä.
Hemming ei pelannut tällä kaudella missään ajauduttuaan riitoihin kasvattajaseuransa Kiekko-Espoon kanssa.
Alaikäinen Hemming purki vanhempiensa avustuksella sopimuksensa Kiekko-Espoon kanssa ja siirtyi Kanadan juniorisarja OHL:ään Kitchener Rangersiin. Kiekko-Espoo piti sopimuksen purkua laittomana ja kielsi suomalaishyökkääjää pelaamasta muualla.
Hemming siirtyi lokakuussa Kanadan juniorisarja BCHL:ään Sherwood Park Crusadersiin. Koska BCHL ei ole Kansainvälisen Jääkiekkoliiton (IIHF) alainen sarja, nuorta hyökkääjää uhkasi pahimmillaan jopa usean vuoden pelikielto, jos hän olisi pelannut siellä ilman lupaa.
Kiekko-Espoo ja Hemming ovat käyneet syksyn aikana oikeustaistelua sopimuksen purkamisen oikeellisuudesta. Sopimuksen purkamisesta huolimatta pelaajan oikeudet ovat yhä Kiekko-Espoolla.
Hemming pelasi viime kaudella Kiekko-Espoon U18- ja U20-joukkueissa. Hän teki U18 SM-sarjassa 31 ottelussa tehot 35+28=63 ja U20 SM-sarjassa 18 ottelussa tehot 2+8=10.
Tällä kaudella Hemming on tehnyt Suomen U18-maajoukkueen paidassa kuudessa ottelussa tehot 5+2=7.
Hemming on yksi Suomen lupaavimpia hyökkääjiä omassa ikäluokassaan. Häntä on povattu tulevan kesän varausarvioissa jopa 1. kierroksen lupaukseksi.
Hemmingin isoveli Emil Hemming on Dallas Starsin 1. kierroksen (29.) varaus kesältä 2024.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huippukaappaus: Leijonat-puolustaja palaa Liigaan!
- HIFK:n pistetykki löysi uuden seuran – samalla jysähti iso valmentajauutinen!
- NHL:ssä jytisee pian – Leijonien olympiajoukkueen pistetykki yritetään kaupata!
- Leijonat-hyökkääjä vihdoin ulos koirankopista NHL:ssä
- Nashville Predators hankki suomalaispelaajan NHL:ssä
- Suomalaiset ratkaisijoina – Jere Innala iski CHL-finaalin voittomaalin jatkoerässä
- Patrik Laineen tilanteessa uusi käänne!
- Huippuvireinen Ville Koivunen sai komean tunnustuksen
- JYP teki kaksi pelaajakiinnitystä
- Jukurit: tehokkaan tulokashyökkääjän kausi ohi
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- JYP teki kaksi pelaajakiinnitystä
- Leijonat-hyökkääjä vihdoin ulos koirankopista NHL:ssä
- IS: Nyt puhuu Janne Pesonen – karu paljastus kulisseista
- JYP kaappasi tehopelaajan Mestiksestä
