Yllätysvalinta olympialaisiin? Suomalaishyökkääjä takoo hurjaa tulosta NHL:ssä
Seattle Krakenin hyökkääjä Eeli Tolvanen on hurjassa vireessä NHL:ssä. Viime yönä hän takoi tehot 2+1 ja johdatti Seattle Krakenin 4-1 voittoon Philadelphia Flyersista.
Molemmat maalinsa Tolvanen iski tyhjiin. Suomalaishyökkääjän syöttöpiste oli puolestaan poikkeuksellisen komea suoritus. Hän rynnisti vauhdilla vastustajan maalin taakse kiekon perään, ryösti pelivälineen vastustajan puolustajalta ja antoi namupassin Chandler Stephensonille maalin eteen ja tämä hoiteli loput.
Tolvanen on ollut viime aikoina hurjassa lennossa. Hän on kuuden ottelun pisteputkessa, jonka aikana hän on takonut tehot 3+7=10. Koko kauden aikana suomalaishyökkääjä on iskenyt 36 ottelussa tehot 7+18=25.
Viime talvena Tolvanen jätettiin Suomen 4 Nations -joukkueen ulkopuolelle. Nyt Tolvanen on niin vahvassa iskussa, että hän saattaa olla pelaamassa itseään mukaan Leijonien olympiajoukkueeseen.
Voit ihailla Tolvasen viime yön syöttöä alta.
LUE MYÖS:
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Micke-Max Åsten: ura ohi!
- Jokerit pisti hyökkääjät vaihtoon – yksi tulee, toinen lähtee
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio