Jokerien kanssa sopimuksensa purkanut hyökkääjä Arttu Lausniemi jatkaa uraansa IPK:ssa. Hän on solminut iisalmelaisseuran kanssa loppukauden kattavan sopimuksen.

24-vuotias Lausniemi teki Jokerien paidassa tällä kaudella 21 ottelussa tehot 0+2.

Viime kaudella Lausniemi pelasi Jokereissa 48 runkosarjaottelua tehoin 7+12=19 sekä viisi pudotuspeliä tehoin 1+1. Hän teki viime keväänä Jokereille Mestiksen mestaruuden ratkaisseen jatkoaikamaalin juuri IPK:ta vastaan.

– Olemme jo pidemmän aikaa etsineet sentteriä ja nyt sellainen saatiin Lausniemen muodossa. Arttu on monipuolinen keskushyökkääjä, joka pystyy pelaamaan niin hyökkäävää kuin puolustavaa roolia. Saamme hänestä loistavan palasen keskikaistallemme, kehityspäällikkö Niko Härkönen sanoo tiedotteessa.

Lausniemi on edustanut Mestiksessä myös Hermestä sekä Hokkia. Sen lisäksi hän on pelannut Liigassa kaksi ottelua Ässien paidassa kaudella 2019-20.

LUE MYÖS: