Lähde: Huippuseura iski silmänsä Leijonien hyökkääjään: ”Houkutteleva pelaaja”
Suomalaishyökkääjä Patrik Puistola, 25, edustaa toista kauttaan SHL-seura Örebro HK:ta. Hänen sopimuksensa seuran kanssa päättyy tähän kauteen.
Expressen uutisoi, että Örebro haluaa pitää kiinni Puistolasta myös ensi kautta ajatellen. Ruotsalaislehden mukaan Puistolan kintereillä on kuitenkin myös muita huippuseuroja. SHL:n kärjessä paahtava Frölunda HC on erittäin kiinnostunut Puistolasta, sillä seura on menettämässä Jere Innalan Sveitsiin.
Puistola on kirjauttanut tällä kaudella 34 otteluun pisteet 11+15=26. Hän on Örebron toiseksi paras maalintekijä ja kolmanneksi paras pistemies. Viime kaudella hän viimeisteli 52 runkosarjaotteluun pisteet 18+21=39 sekä kolmeen pudotuspeliin tehot 3+1.
– Olemme käyneet keskusteluja Patrikin ja hänen edustajiensa kanssa. Hän on houkutteleva pelaaja markkinoilla. Meidän näkökulmastamme asia on päivänselvä, mutta ymmärrän, että se tulee olemaan vaikeaa, Örebron urheilujohtaja Henrik Löwdahl kommentoi Expressenille.
– Hänellä on vahva halu valita itselleen urheilullisesti paras vaihtoehto. Toivomme, että se on Örebro. Jos ei, niin meidän täytyy keksiä jotain muuta. Näin se toimii. Pelaaja tekee valintansa, Löwdahl jatkaa.
Puistola on nähty viime vuosina maajoukkueen vahvuudessa. Hän on edustanut Leijonia kaksissa edellisissä MM-kisoissa. Tällä kaudella hän on ollut mukana molemmissa EHT-turnauksissa.
LUE MYÖS
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!