Kultaleijona Janne Kuokkanen oli täysin pitelemättömässä vireessä Ruotsin SHL:ssä tiistai-iltana, kun Malmö Redhawks murskasi Linköpingin maalein 8–2.

Suomalaissentteri syötti ottelussa peräti viisi maalia ja nosti koko alkukauden teholukemansa 12 ottelun jälkeen lukemaan 1+12=13.

Kuokkanen oli mukana järjestelemässä Malmön viittä ensimmäistä maalia. Suomalaishyökkääjä kirjautti kaksi syöttöpistettä jo avauserässä ja kolme lisää toisessa erässä kotijoukkue karattua 6–0-johtoon.

Myös Malmön suomalaispuolustaja Oliwer Kaski vietti huippuiltaa. Kaski viimeisteli kaksi maalia ja keräsi yhden syöttöpisteen. Lauri Pajuniemi puolestaan keräsi tehot 1+1.

Malmö teki ottelussa peräti neljä ylivoimamaalia, joista Kuokkanen oli alustamassa kolmea.

Murskavoitto nosti Malmön asemia SHL:n sarjataulukossa. Joukkue on nyt sarjassa viidennellä sijalla.