HIFK:n ja Ilveksen viime perjantainen Liiga-ottelu puhuttaa yhä.

Ottelun avauserän tuomariratkaisut nousivat esiin keskiviikkona MTV Urheilun Videotarkistus-ohjelmassa, jossa erotuomarijohtaja Jyri Rönn myönsi kaksi selvää tuomarivirhettä.

Suurin kohutilanne nähtiin, kun Ilveksen Teemu Engberg törmäsi HIFK-vahti Hugo Alnefeltiin maalivahdin alueella. Alnefelt loukkaantui tilanteessa vakavasti ja hänet vietiin paareilla pois kaukalosta.

Tilanteesta ei tuomittu rangaistusta, vaikka Rönnin mukaan näin olisi pitänyt tehdä.

– Kun mennään siniselle (maalivahdin) alueelle, siellä ei voida maalivahtiin törmätä, Rönn linjaa.

– Jos hyökkääjä sinne ajautuu, hän on vastuussa osumastaan. Kun meillä tulee tällainen kova osuma, niin silloin meillä on myös jäähy estämisestä. Tämä on maalivahdin estäminen ja kaksi minuuttia.

Pian törmäyksen jälkeen HIFK:n Sean Josling haki Engbergin tappeluun. Myös tämä tilanne meni Rönnin mukaan tuomareilta ohi.

– Tuomarit eivät saaneet kiinni alkutilannetta, tätä (yllyttäjä) instigator-repimistä, mikä tapahtuu siniviivalla.

– Ja IFK:n pelaajalle olisi pitänyt tuomita ylimääräinen kakkonen.

Rönnin mukaan ottelun avauserä oli yksi kauden haastavimmista tuomittavista. Hän uskoo, että HIFK:n päävalmentajan Olli Jokisen kritiikille oli täysi peruste.

LUE MYÖS: