Liiga-jumbo Vaasan Sport julkisti pitkin keskiviikkopäivää useita sopimusuutisia.

Sport on jatkanut maalivahti Masi Härkösen aiempaa sopimusta yhdellä vuodella, joten Härkönen jatkaa seurassa kevääseen 2028 asti. Lisäksi Sport on käyttänyt hyökkääjiensä Eetu Leväsen ja Matti Härmän optiot ensi kauden osalta sekä solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Tim Ekmanin ja kaksivuotisen jatkosopimuksen maalivahti Jesse Juntusen kanssa.

Härkönen, 19, pelaa toista kauttaan Liigassa. Hän on saanut tällä kaudella vastuuta 20 ottelussa torjuntaprosentilla 86,6. Viime kaudella Härkönen pelasi 27 runkosarjaottelua (90,3%) sekä kahdeksan pudotuspeliä (88,0%).

Levänen, 21, on pelannut tällä kaudella Liigassa 19 ottelua tehoin 1+3. Härmä, 21, on kirjannut kuluvan kauden 39 otteluun pisteet 5+3.

Ekman, 20, on esiintynyt tällä kaudella Liigassa yhdeksässä ottelussa tehoilla 0+2. Juntunen, 17, on pelannut Sportin U20-joukkueessa 21 ottelua torjuntaprosentilla 87,7.

LUE MYÖS