Saksassa varoitus Leijonista: ”Angstgegner” – NHL-tähti kuvasi suomalaisia yhdellä sanalla
Saksalaismedian mukaan Suomi kuuluu niihin vastustajiin, joita vastaan Saksa ei mielellään pelaa arvokisoissa. Kicker kuvaili Leijonia jopa Saksan ”mörkövastustajaksi” (Angstgegner), sillä Saksa on hävinnyt Suomelle MM-kisoissa kolme tiukkaa ottelua putkeen.
Zürichissä perjantaina pelattavan MM-avauksen alla Detroit Red Wingsin tähtipuolustaja Moritz Seider antoi Leijonille isot kehut.
– He ovat vähän kuin robotteja. Kaikki pienetkin yksityiskohdat on hiottu viimeiseen asti, Seider kuvaili vastustajaansa Kickerille.
Seiderin mukaan Suomi on erittäin kurinalainen joukkue, joka tekee jatkuvasti oikeita asioita kaukalossa.
Edellinen Saksan voitto Suomesta MM-tasolla nähtiin Slovakiassa 2019, jolloin Leon Draisaitl teki kaksi maalia 4–2-voitossa. Tällä kertaa Draisaitl ei kuitenkaan ole mukana MM-joukkueessa.
Saksan päävalmentaja Harold Kreis arvioi, että turnauksen alku saattaa tarjota mahdollisuuden yllättää, koska kaikki Suomen NHL-vahvistukset eivät välttämättä ole vielä parhaassa rytmissään.
Myös hyökkääjä Dominik Kahun korosti, että Saksalta vaaditaan täydellinen ilta.
– Heillä on tavoite voittaa maailmanmestaruus. Meidän pitää liikkua paljon ja olla valmiina ensimmäisestä minuutista kuudeskymmenenteen minuuttiin asti, Kahun sanoi.
Suomi ja Saksa kohtaavat MM-kisojen avausottelussa tänä iltana Zürichissä kello 17:20 alkavassa ottelussa.
LUE MYÖS:
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Liigassa pelaajaliikennettä – Jukurien puolustajalupaus vuokralle toiseen seuraan
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!