Saksalaismedian mukaan Suomi kuuluu niihin vastustajiin, joita vastaan Saksa ei mielellään pelaa arvokisoissa. Kicker kuvaili Leijonia jopa Saksan ”mörkövastustajaksi” (Angstgegner), sillä Saksa on hävinnyt Suomelle MM-kisoissa kolme tiukkaa ottelua putkeen.

Zürichissä perjantaina pelattavan MM-avauksen alla Detroit Red Wingsin tähtipuolustaja Moritz Seider antoi Leijonille isot kehut.

– He ovat vähän kuin robotteja. Kaikki pienetkin yksityiskohdat on hiottu viimeiseen asti, Seider kuvaili vastustajaansa Kickerille.

Seiderin mukaan Suomi on erittäin kurinalainen joukkue, joka tekee jatkuvasti oikeita asioita kaukalossa.

Edellinen Saksan voitto Suomesta MM-tasolla nähtiin Slovakiassa 2019, jolloin Leon Draisaitl teki kaksi maalia 4–2-voitossa. Tällä kertaa Draisaitl ei kuitenkaan ole mukana MM-joukkueessa.

Saksan päävalmentaja Harold Kreis arvioi, että turnauksen alku saattaa tarjota mahdollisuuden yllättää, koska kaikki Suomen NHL-vahvistukset eivät välttämättä ole vielä parhaassa rytmissään.

Myös hyökkääjä Dominik Kahun korosti, että Saksalta vaaditaan täydellinen ilta.

– Heillä on tavoite voittaa maailmanmestaruus. Meidän pitää liikkua paljon ja olla valmiina ensimmäisestä minuutista kuudeskymmenenteen minuuttiin asti, Kahun sanoi.

Suomi ja Saksa kohtaavat MM-kisojen avausottelussa tänä iltana Zürichissä kello 17:20 alkavassa ottelussa.

LUE MYÖS: