Oulun Kärpät on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Wiktor Nilssonin kanssa.

24-vuotias oikealta laukova hyökkääjä siirtyy Ouluun SHL:stä, jossa hän on edustanut urallaan Djurgårdens IF:ää, Frölunda HC:ta sekä viimeisimpänä Leksands IF:ää. Viime kaudella Nilsson pelasi 45 ottelua kirjaten vain yhden maalin ja kuusi tehopistettä.

184-senttinen ja 79-kiloinen hyökkääjä on profiloitunut ennen kaikkea tunnolliseksi puolustuspelaajaksi sekä suoraviivaiseksi ja fyysiseksi hyökkääjäksi. Vaikka miehen hyökkäyspään anti on ollut vielä rajallista, näkee Kärpät hänessä potentiaalia kehittyä Liiga-ympäristössä monipuolisemmaksi hyökkääjäksi.

– Wiktor on kampailuvoimainen, vahva luistelija, joka tuo meille lisää vaihtoehtoja hyökkäykseen. Hän pystyy pelaamaan käytännössä kaikkia rooleja ja tuo joukkueeseen jämäkkää, vastuullista kahden suunnan pelaamista. Uskomme Liigan olevan hänelle hyvä paikka ottaa pelaajana seuraava taso ja hänen olevan erinomainen lisä joukkueeseemme, Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen kuvailee uutta vahvistusta.

Nilsson itse kertoo olevansa valmis uuteen haasteeseen ja odottaa siirtoa Ouluun innolla.

– Kuvailisin itseäni ahkeraksi ja kilpailuhenkiseksi kahden suunnan hyökkääjäksi, joka käyttää mielellään laukaustaan. Vahvuuksiani pelaajana ovat erityisesti nopeuden hyödyntäminen ja pelaaminen korkealla intensiteetillä. Joukkuekaverina olen sellainen, joka haluaa aina tuoda hyvää energiaa joukkueeseen sekä jäällä että sen ulkopuolella. Odotan todella innolla saapumista Kärppiin ja Ouluun!

LUE MYÖS: