ZÜRICH. Suomen jääkiekkomaajoukkueen hyökkäys saa lähiaikoina lisävahvistusta, kun Konsta Helenius liittyy Leijonien mukaan torstaina Zürichissä. Nuorelle hyökkääjälle on suunnitteilla heti näkyvä rooli joukkueen kärkiketjuissa.

Päävalmentaja Antti Pennanen kuvaili Heleniuksen tilannetta ja roolia seuraavasti:

– Helenius tulee huomenna aamulla, ja ei pelaa vielä huomenna (Latviaa vastaan). Näillä näkymin pelaa Iso-Britanniaa vastaan. Hyökkäysvoimaisena pelaajana löytää paikkansa kärkiketjuista, Pennanen lupailee Leijonat.comille.

20-vuotias Helenius liittyy Leijonien mukaan Pohjois-Amerikasta, jossa hän on pelannut AHL-seura Rochester Americansissa ja saanut kokemusta myös NHL-seura Buffalo Sabresin riveissä. Hän debytoi NHL:ssä kuluneella kaudella.

Runkosarjassa Helenius kirjasi yhdeksässä NHL-ottelussa tehot 1+3. Pudotuspeleissä hän pelasi neljä ottelua ja iski kaksi maalia. Sabresin kausi päättyi tiistain vastaisena yönä tappiolle Montreal Canadiensia vastaan seitsemännessä ottelussa.

Suomi jatkaa MM-turnaustaan torstaina, kun vastaan asettuu Latvia. Ottelu alkaa kello 17.20.

LUE MYÖS: