KalPa iski pöytään viisi pelaajakiinnitystä – Tapparan huippulupaus siirtyy Kuopioon!
KalPa on kiinnittänyt viisi nuorta pelaajaa. Puolustaja Jesper Kotajärvi siirtyy Tapparasta KalPaan, minkä lisäksi KalPan U20-joukkueessa pelanneet puolustajat Mikael Niskanen ja Joel Tarvainen sekä hyökkääjät Rasmus Pakarinen ja Rasmus Miilunpohja allekirjoittivat KalPan kanssa Liiga-sopimukset.
Kotajärven sopimus KalPan kanssa on kaksivuotinen, Niskasen sopimus 2+1-vuotinen, Tarvaisen sopimus mallia 1+1, Pakarisen sopimus 1+2-vuotinen ja Miilunpohjan kaksivuotinen.
– Olemme iloisia, että saimme nämä nuoret pelaajat kiinnitettyä meille. He ovat tärkeitä palasia tulevaisuuden joukkueen rakentamisessa, KalPan urheilujohtaja Sami Kaartinen kiteyttää seuran tiedotteessa.
Kotajärvi, 18, pelasi kuluneella kaudella Tapparassa 21 Liiga-ottelua ilman pisteitä. Lisäksi hän tahkosi Tapparan U20-joukkueessa 21 ottelua iskien tehopisteet 2+17=19. Kotajärvi on pelannut Liigassa yhteensä 33 ottelua, joissa hän on tehnyt yhden maalin.
18-vuotiaat Niskanen ja Tarvainen eivät ole vielä tehneet Liiga-debyyttiään. Niskanen kirjasi viime kaudella U20 SM-sarjassa 37 otteluun tehot 2+5 ja Tarvainen 40 otteluun pisteet 1+5.
Pakarinen, 19, pelasi viime kaudella Liigassa viisi ottelua, kun taas 17-vuotias Miilunpohja sai tililleen neljä Liiga-ottelua. U20 SM-sarjassa Pakarinen iski 35 otteluun pisteet 19+23=42 ja Miilunpohja 41 otteluun tehot 21+9=30.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jesse Puljujärven mitalin kohtalo puhuttaa Sveitsissä: ”Liian kovaa juhlimista?”
- Patrik Laineen vaikeista ajoista raju paljastus: ”Hän luuli kuolevansa”
- NHL:ään varattu pakki jatkaa uraansa Liigassa: ”Paljon potentiaalia”
- Leijonat-vahdin sopimus purettiin Ruotsissa – uusi seura löytyi heti!
- Siirtomarkkinoilla jysähti – Kärpät nappasi maajoukkuehyökkääjän!
- Eero Elo: uusi joukkue!
- Tapparalle jysähti iso uutinen – Benjamin Rautiainen: ”Haluan tuoda sen julki”
- Ässät julkisti tärkeän sopimuksen – tehohyökkääjä jatkaa Porissa
- Leijonista tuttu Valtteri Puustinen jättää NHL:n – huippudiili Eurooppaan varmistui
- Ilves jää taakse – Carl Klingberg vaihtaa Liiga-seuraa!
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalivarkaalle huono uutinen
- Ilves jää taakse – Carl Klingberg vaihtaa Liiga-seuraa!
- Tuore MM-mitalisti: NHL-seurojen kiinnostus heräsi
- Vahinko vai tarkoitus? Kärppien somevideolla lipsahti uuden pelaajahankinnan nimi
- Leijonista tuttu Valtteri Puustinen jättää NHL:n – huippudiili Eurooppaan varmistui
- Ässät julkisti tärkeän sopimuksen – tehohyökkääjä jatkaa Porissa
- Sami Aittokallio vaihtaa maisemaa – uusi osoite selvisi
- Ässät-vahti Filip Lindberg: uusi joukkue
- HIFK:n ex-puolustaja: sopimus mestariseuraan
- Mestis-seura pudotti sopimusuutisia – hankki hyökkääjän HIFK:sta
