Oulun Kärppien monivuotinen puolustaja Viljami Juusola jatkaa uraansa Norjassa. 23-vuotias suomalaispakki siirtyy Lillehammerin riveihin, joka pelaa Norjan pääsarjassa.

Juusola on Kärppien kasvatti, joka ehti pelata oululaisseurassa yhteensä 80 Liiga-ottelua kolmen kauden aikana. Viime kaudella hän pelasi Liigassa 25 ottelua tehoin 1+5=6.

Juusola kiekkoili urallaan neljällä kaudella myös Ruotsissa lähinnä HockeyAllsvenskanissa. Nyt miehen tie vie uusiin maisemiin.

– Olen kuullut paljon hyvää Lillehammerista paikkana kehittyä pelaajana ja ottaa seuraavia askeleita uralla. Tämä tuntuu oikealta ratkaisulta tässä vaiheessa, Juusola kommentoi siirtoaan norjalaisseuran tiedotteessa.

Juusola kuvailee itseään moderniksi kahden suunnan puolustajaksi, jonka vahvuuksia ovat luistelu ja kiekon liikuttaminen.

– Haluan tuoda joukkueeseen liikettä ja varmuutta kiekolliseen peliin sekä auttaa joukkuetta menestymään kaudella, hän sanoo.

LUE MYÖS: