Monikansallisessa ICEHL-sarjassa pelaava itävaltalaisseura Pioneers Vorarlberg on värvännyt kaksi suomalaista valmentajaa. Joukkue on nimittänyt Janne Grönvallin uudeksi päävalmentajakseen ja Marko Ojasen puolestaan apuvalmentajakseen.

Grönvall, 52, toimi edelliset kaksi kautta Sportin apuvalmentajana. Liigassa hän on toiminut aiemmin myös Tapparan ja KooKoon apuvalmentajana. Tuore päävalmentajapesti on Grönvallille ensimmäinen miesten tasolla.

Ojanen, 53, toimi viime kaudella Nuorten Leijonien videovalmentajana. Liigassa hän on työskennellyt apuvalmentajana Tapparassa, Ilveksessä sekä viimeisimpänä HIFK:ssa.

Pioneers Vorarlbergin pelaajistosta löytyy myös suomalaisedustusta. Seura värväsi hiljattain riveihinsä Ville Immosen sekä Marcus Kallionkielen. Lisäksi seurassa jo kaksi kautta pelannut Roni Allen jatkaa joukkueen vahvuudessa myös ensi kaudella.

Viime kaudella Pioneers Vorarlberg sijoittui 13 joukkueen ICEHL:ssä sijalle 12.

LUE MYÖS: