Ässien viime kauden tehomies Jonne Tammela on edelleen ilman seuraa tulevalle kaudelle. Useiden Liiga-seurojen on kerrottu lähestyneen 28-vuotiasta pistelinkoa muhkeillakin tarjouksilla, mutta toistaiseksi Tammela ei ole tehnyt valintaansa ensi kauden seuran suhteen.

Expressenin mukaan apajilla on nyt myös useita SHL-seuroja.

– Useat SHL-seurat etsivät edelleen vahvistuksia. Yksi nimi, joka on Expressenille annettujen tietojen mukaan palannut urheilujohtajien pöydälle kesän aikana, on Tammela. Nyt on selvää, että 28-vuotias lähtee Ässistä, jossa hän teki viime kaudella 34 pistettä 39 ottelussa, Expressen kirjoittaa.

– Ottaen huomioon markkinoiden ohuet mahdollisuudet, ei olisi yllättävää, jos hän päätyisi pian SHL:ään, lehti jatkaa.

Aiemmin mm. HPK:n on kerrottu lähestyneen Tammelaa isolla sopimustarjouksella. Lisäksi Tammelan kintereillä ovat tiettävästi olleet Liiga-seuroista ainakin Kärpät ja KooKoo.

LUE MYÖS: