MTV: Liigaan iso sääntöuudistus juuri ennen kauden alkua
Liigan alkavalla kaudella valmentajan epäonnistuneesta haastosta ei seuraa enää automaattisesti kahden minuutin jäähyä. MTV Urheilun mukaan sääntö muuttuu siten, että ensimmäinen väärin mennyt haasto vie joukkueelta käyttämättömän aikalisän.
Mikäli joukkue on jo käyttänyt aikalisänsä, epäonnistuneesta ensimmäisestä haastosta tuomitaan kuitenkin kahden minuutin rangaistus.
Rangaistus kovenee seuraavilla epäonnistuneilla haastokerroilla. Toinen väärin mennyt haasto tuo kahden minuutin jäähyn ja kolmannesta määrätään 2+2-minuuttinen rangaistus.
Viime kaudella käytäntö oli selvästi tiukempi. Ensimmäisestä epäonnistuneesta haastosta seurasi suoraan kahden minuutin jäähy, kun taas toisesta määrättiin 2+2-minuuttinen.
Liigan urheilujohtaja Jussi Markkanen kertoo MTV Urheilulle, miksi sääntöä päätettiin muuttaa.
– Keskeisin syy muutokseen on, että tilannehuoneen isompi päivitys tulee vasta kaudelle 2027–28, joten seuroilla ei ole tässä vaiheessa käytössään aivan kaikkia samoja kuvakulmia kuin tilannehuoneella. Haluamme antaa mahdollisuuden haastaa, jos ei ilmaiseksi, niin lievemmällä sanktiolla. Palaamme normaaliin kun kuvakulmat ovat kunnossa, Markkanen avaa MTV:lle.
Muutos ei tullut Liigan omasta aloitteesta, vaan sääntöuudistus oli seurojen ehdotus. Liigan hallitus hyväksyi ehdotuksen.
LUE MYÖS:
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Micke-Max Åsten: ura ohi!
- Jokerit pisti hyökkääjät vaihtoon – yksi tulee, toinen lähtee
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Tapparalle paha menetys – tähtihyökkääjän pelit mahdollisesti ohi
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Liigasta tuttu NHL-varaus katosi kaukaloista – ura ohi vain 25-vuotiaana!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta
- Kotiinpaluu? Patrik Laineesta nousi yllättävä kuvio
- Tomek Valtonen Jokereiden karusta tappiosta: ”Totta kai harmittaa”