Leijonien kultapuolustaja Atte Ohtamaa, 38, tekee torstaina ensiesiintymisensä uuden Liiga-seuransa JYPin paidassa.

Ohtamaa on merkattu kolmospariin tanskalaisen Malte Setkovin pakkipariksi JYPin isännöidessä torstainaillan ainoassa Liiga-ottelussa HPK:ta.

Ohtamaa liittyi JYPiin lokakuun alkupuolella loppukauden mittaisella sopimuksella, johon sisältyy 16. marraskuuta asti ulottuva koeaika.

Kokeneen puolustajan debyyttiä jouduttiin kuitenkin odottamaan, sillö päävalmentaja Petri Matikainen halusi antaa alkukauden ilman seuraa olleelle konkarille riittävästi aikaa päästä takaisin pelikuntoon.

Nyt Ohtamaa on kuitenkin valmis palaamaan tositoimiin.

– Mukava päästä ”pellaamaan” Hyvät on fiilikset ja vähän jopa jännittyneet ja tietenkin odottavaiset, Ohtamaa kommentoi JYPin otteluennakossa.

Ohtamaa edusti viime kaudella Kärppiä, jonka kapteenina hän pelasi 57 runkosarjaottelua tehoin 6+5=11.

Siirto Jyväskylään on merkittävä käänne puolustajan uralla, sillä hän oli edustanut aiemmin Liigassa ainoastaan Kärppiä. Ohtamaa on pelannut oululaisseurassa kaikkiaan 634 runkosarjaottelua.

Leijonien paidassa Ohtamaa on saavuttanut olympiakultaa Pekingissä 2022 sekä maailmanmestaruudet vuosina 2019 ja 2022. Lisäksi palkintokaapista löytyy kolme MM-hopeaa.

JYPissä Ohtamaa pääsee pelaamaan yhdessä kahden muun olympiavoittajan, Sami Vatasen ja Harri Pesosen, kanssa.

JYPin alkukausi on ollut vaihteleva. Jyväskyläläiset aloittivat kautensa kuuden ottelun voittoputkella, mutta viime aikoina vauhti on hyytynyt.

Torstain vastustaja HPK on voittanut kauden 15 ottelustaan kahdeksan. Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella jo kerran. Tuolloin HPK katkaisi JYPin voittoputken 2–1-voitollaan.

LUE MYÖS: