HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”
HIFK haki lauantaina kaksi pistettä Vaasasta, kun Sport kaatui jatkoajalla maalein 3–2.
Helsinkiläisten kokoonpanoon teki samalla paluun Aron Kiviharju, 20, joka oli ollut loukkaantumisen vuoksi sivussa noin kuukauden. Nuori puolustaja kuvaili SuomiKiekolle ottelua tasaiseksi kamppailuksi, jossa pisteiden merkitys korostui molempien joukkueiden alkukauden tilanteen vuoksi.
– Molemmat joukkueet ovat pelanneet kuitenkin kohtalaisen hyvin. Molemmat tiesivät, että panos on iso. Tosi laadukas jääkiekkopeli ja varmaan yleisöllekin viihdyttävä. Pitää antaa kotiyleisölle propsit, että oli mainio meininki täällä tänään, Kiviharju toteaa.
HIFK joutui tekemään voittonsa eteen täyden päivätyön. Sport oli kiinni kolmessa pisteessä vielä ottelun loppuhetkillä. HIFK sai kiekon maaliin, mutta tasoitus hylättiin potkumaalina. HIFK ei kuitenkaan lannistunut, vaan nousi vielä tasoihin ja ratkaisi ottelun edukseen jatkoajalla.
Kiviharjun mukaan juuri joukkueen kyky nousta vaikeasta tilanteesta oli merkittävä asia.
– Kyllä me oltiin aika tillilihaa. Siitä pitää nostaa joukkueelle hattua. Meidän ongelma on ehkä ollut aikaisemmin, että me vähän lamaannutaan, kun vastustaja tekee johtomaalin. Nyt pysyttiin kovana loppuun asti. Joukkueelta iso kasvu.
Kiviharju oli ehtinyt pelata tällä kaudella vain kaksi ottelua ennen loukkaantumistaan. Noin kuukauden mittainen odotus päättyi lauantaina, ja paluu sujui tehokkaasti. Kiviharju kirjautti kaksi syöttöpistettä ja urakoi yli 21 minuuttia.
– Tuntui erinomaiselta tietysti. Tätä hommaa tehdään sen takia, että saisi pelata. Tietysti aina ilkeä katsoa katsomosta, kun joukkue häviää ja haluaisi olla auttamassa, mutta ei pysty mitään muuta kuin tsemppaamaan jätkiä henkisellä puolella. Oli kiva olla tänään takaisin askissa.
Sivusta seuraaminen ei ole ollut Kiviharjulle helppoa. Kun joukkuetta ei pysty auttamaan kaukalossa, hän on pyrkinyt tekemään sen muilla tavoin.
– Siinä kohtaa oma työ on tuoda sinne koppiin positiivista energiaa, ja vaikka hävitään pelejä, niin silti koittaa pitää tunnelmaa siellä yllä. Se on käytännössä ainut anti, minkä pystyy tuomaan. Ja sitten omalta osalta pistää sen vamman, mikä sitten onkaan, niin nopeammin takaisin kuntoon, Kiviharju sanoo.
Loukkaantumiset ovat tulleet Kiviharjulle valitettavan tutuiksi jo nuorella iällä. Hänen ensimmäinen kautensa HIFK:ssa päättyi syksyllä vain seitsemän ottelun jälkeen leikkaushoitoa vaatineeseen vammaan. Kokemuksen myötä suhtautuminen loukkaantumisiin ja niiden aiheuttamiin poissaoloihin on kuitenkin muuttunut.
– Se ensimmäinen vähän isompi vamma, mikä tuli silloin kun tulin Helsinkiin, niin silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä. Tietysti inhimillistä, kun ikää oli silloin 17. Mutta kokemukset opettaa. Ne ei ole aina niin mukavia, mutta kyllä niistä oppii.
Nyt Kiviharjun tärkein henkilökohtainen tavoite on yksinkertainen: pysyä terveenä. Samalla hän luottaa siihen, että sekä hänen oma että joukkueen pelaaminen kehittyvät kauden edetessä.
– Silloin kun joukkue pelaa hyvin, niin sieltä pystyy yksilötkin erottumaan. Mä uskon, että saatiin tänään iso voitto meille henkisesti myöskin, Kiviharju toteaa.
Joni Alatalo
LUE MYÖS:
- Aleksander Barkovista ikäviä uutisia – edessä pitkä poissaolo
- HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”
- Oula Palve avasi siirtoaan – tästä syystä hän päätyi Sportin riveihin: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Jokereille taas takkiin – ahdinko kasvaa sarjataulukon pohjalla
- Oho! Johtaako Aleksander Barkovin sairasloma toisen suomalaishyökkääjän kauppaamiseen?
- Huippuvireinen MM-kultaleijona loukkaantui – karu tieto ottelun jälkeen
- Leijonista tuttu puolustaja lensi suihkuun Liigassa – pelikieltoa rapsahti
- Nyt sattui NHL:ssä – Roope Hintz autettiin jäältä törkytaklauksen jälkeen
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Nyt sattui NHL:ssä – Roope Hintz autettiin jäältä törkytaklauksen jälkeen
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- Huippuvireinen MM-kultaleijona loukkaantui – karu tieto ottelun jälkeen
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Leijonista tuttu puolustaja lensi suihkuun Liigassa – pelikieltoa rapsahti
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi