Patrik Laineen agentti puhuu nyt – suomalaisen tilanteesta uutta tietoa
Patrik Laineen seuraava NHL-seura on edelleen avoinna, mutta agentti Andy Scott vakuuttaa suomalaisen olevan valmis uuteen mahdollisuuteen. Scott kommentoi hyökkääjän tilannetta The Athleticille.
– Patrik on terve, luistelee joka päivä ja tuntee olonsa todella hyväksi. Hän on vasta 28-vuotias, hänellä on vielä paljon hyvää jääkiekkoa edessään ja hän odottaa innolla seuraavaa mahdollisuuttaan. Hän keskittyy pysymään valmiina, jotta sopivan tilanteen tullen hän voi liittyä joukkueeseen ja auttaa heti, Scott kertoo.
Laine pitää pelikuntoaan yllä Floridassa. Uutta sopimusta ei ole löytynyt, vaikka keskusteluja on käyty.
The Athleticin sisäpiiritoimittajan Pierre LeBrunin mukaan Detroit Red Wings on ollut yhteydessä Laineen edustajiin. Calgary Flamesissa suomalaisesta on puolestaan keskusteltu seuran sisällä, mutta LeBrun arvioi Flamesin haluavan ensin seurata nuorten pelaajiensa otteita alkukaudella.
Myös Seattle Kraken tarkasteli Laineen tilannetta jo kesän alkupuolella. Kokoonpanosta ei kuitenkaan löytynyt paikkaa sen jälkeen, kun seura teki jatkosopimuksen Bobby McMannin kanssa ja hankki Mackie Samoskevichin pelaajakaupassa.
LeBrun pitää Laineen pitkittynyttä odotusta hieman yllättävänä. Hän ymmärtää joidenkin seurojen huolet hyökkääjän pelaamisesta tasakentällisin, mutta uskoo tämän voivan auttaa ylivoimalla.
– Olen hieman yllättynyt siitä, ettei rajoittamattomasti vapaa laitahyökkääjä Patrik Laine ole vielä löytänyt seuraa. Ymmärrän, että joillakin joukkueilla on huolia hänen pelaamisestaan viidellä viittä vastaan. Mutta hyvänen aika, kyllähän hän voisi edelleen auttaa ylivoimaa?
Myös sopimuksen rakenne voisi tehdä Laineesta kiinnostavan vaihtoehdon. LeBrunin mukaan viime kauden pitkäaikainen loukkaantuminen Montrealissa mahdollistaisi vuoden sopimuksen matalalla peruspalkalla ja suoritusbonuksilla.
– Taloudellinen panostus olisi rajallinen, ja hänestä olisi helppo luopua, jos homma ei toimisi. Puhutaan 150 000 dollarista kuukaudessa pelaajalle, joka on tehnyt seitsemällä kaudella vähintään 20 maalia, LeBrun kirjoittaa.
LUE MYÖS:
- Patrik Laineen agentti puhuu nyt – suomalaisen tilanteesta uutta tietoa
- Jokereilta iso sopimusuutinen: ”Hän on osoittanut tasonsa”
- Jokerit esitteli uuden pelipaidan HIFK-otteluun – tältä se näyttää
- IL: Jonne Virtanen saanut kyselyjä muista seuroista – teki yhden asian selväksi
- Liigan iso pomo jättää pestinsä!
- SaiPan CHL-seikkailulla kova hinta: Maalitykki talutettiin jäältä – toinenkin kärkimies loukkaantui
- Surkeita uutisia NHL:stä – suomalaistähti loukkaantui
- Sebastian Aho hirmuvireessä – taas huipputehot
- Nyt tuli aivan uusi tieto – näin pitkään Aleksander Barkov on sivussa!
- Liiga-kauden sensaatioseura: roimat tappiot!
- Nyt kävi huonosti – MM-kultaleijona ulos NHL:ssä
- Nyt tuli aivan uusi tieto – näin pitkään Aleksander Barkov on sivussa!
- Mestis-seura vahvistuu – haaviin HIFK:sta ja JYPistä tuttu pelaaja
- Jokerit loukkaantumissuman keskeltä Stadin derbyyn – tähtihyökkääjä pitkään sivussa
- SaiPan CHL-seikkailulla kova hinta: Maalitykki talutettiin jäältä – toinenkin kärkimies loukkaantui
- Kutsu kävi – Carolina nosti suomalaispelaajan NHL-kokoonpanoon
- IS: Jokerit ja HIFK kohtaavat viimein – Topi Nättinen puhuu historiallisesta farssista: ”Mä häpeän!”
- Mestis-seura talousahdingossa – kauden jatkuminen vaakalaudalla
- Liiga-kauden sensaatioseura: roimat tappiot!
- Liiga-seuran valmentaja vaihtoon? Juhamatti Aaltonen esitti MTV:llä vielä synkemmän arvion