Kärppien ja Kiekko-Espoon välisessä Liiga-ottelussa riitti keskiviikkona tapahtumia ja tunnetta. Oululaisjoukkue nappasi lopulta 8–7-voiton jatkoajalla, mutta ottelun loppuhetkien tuomariratkaisut herättivät voimakasta tyytymättömyyttä Kärppien leirissä.

Kiekko-Espoo nousi varsinaisen peliajan viime hetkillä tasoihin tilanteessa, jota Kärppien pelaajat ja valmennus protestoivat voimakkaasti. Espoolaisten Jani Lajunen koukkasi Kärppien puolustajan Rasmus Rissasen jäähän ennen tasoitusosumaa, mutta tuomaristo ei viheltänyt tilanteesta rangaistusta.

Kärppien päävalmentaja Petri Karjalainen sai ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa kysymyksen tilanteesta. Karjalainen vältti suoraa arvostelua ja viittasi vastauksessaan aiempiin sakkoihin.

– Niin… Olen ymmärtänyt, että täällä on jotakin Liiga-joukkuetta jo sakotettu kun on erehdytty jotain sanomaan. Kaippa jotkut asianosaiset puuttuvat näihin, Karjalainen sanoi.

Tuomariston ratkaisut puhuttivat myös jatkoajalla, kun Kärpille tuomittiin kahden minuutin rangaistus. Oululaiset selvittivät alivoimansa, minkä jälkeen Jiri Tichacek ratkaisi ottelun kotijoukkueen hyväksi.

– Sekin oli äärimmäisen mielenkiintoinen, että mistä siinäkin saatiin jäähy. Hienosti tapettu alivoima ja hienosti tehty jatkoaikamaali, Karjalainen totesi.

Ottelun käsikirjoitus oli poikkeuksellinen. Kärpät karkasi jo 6–2-johtoon, mutta Kiekko-Espoo nousi neljän maalin takaa tasoihin ja pakotti ottelun jatkoajalle. Kiekko-Espoon päävalmentaja Jyrki Aho kommentoi värikästä kamppailua humoristiseen sävyyn.

– Kaikkihan on aina mahdollista. Ihminen on mennyt kuuhunkin niin kai nyt jääkiekkopelinkin voi joskus aina joku joukkue voittaa, Aho totesi.

LUE MYÖS: