Liigan viimeisenä majaileva KooKoo on hankkinut uuden vahvistuksen hyökkäykseensä. Kouvolalaisseura tiedottaa solmineensa loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaishyökkääjä Ture Lindenin, 29, kanssa.

Linden siirtyy Kouvolaan Slovakian pääsarjasta HK Dukla Trencinin riveistä, jossa hän aloitti kuluvan kauden.

KooKoon urheilujohtaja Antti Tuomenoksa uskoo uuden hankinnan tuovan joukkueeseen monipuolisuutta ja tulivoimaa.

– Linden on monipuolinen pelaaja, joka pelaa sekä keskellä että laidalla ja pystyy auttamaan joukkuetta kaikissa pelitilanteissa. Hänellä on hyvät ominaisuudet hyökkäyspäässä ja on vahva aloituksissa. Lisäksi hän on ollut tasaisesti aina joukkueensa parhaita tuloksentekijöitä, Tuomenoksa luonnehtii hankintaansa tiedotteessa.

Lindeniltä löytyy kokemusta myös Ruotsin Allsvenskanista, Saksan DEL2-sarjasta ja Pohjois-Amerikan ECHL:stä. Lisäksi hän on pelannut yliopistokiekkoa.

Uuden vahvistuksen saapumista joudutaan kuitenkin vielä odottamaan. Lindenin lupaprosessi on kesken, eikä hyökkääjä ole toistaiseksi päässyt matkustamaan Suomeen.