Jääkiekon MM

Näkökulma: Marko Anttila pyyhki NHL-pelaajilla lattiaa – valinta vuoden jääkiekkoilijaksi on täysin järjetön

Monet ihmiset hieraisivat silmiään keskiviikkoaamuna, kun Urheilutoimittajain liitto julkaisi eri lajien parhaat urheilijat vuonna 2019. Parhaan jääkiekkoilijan tittelin sai Marko Anttila. Leijonien kapteenin vuosi oli...

NHL-tähden upea ele yllätti Kevin Lankisen, Mikko Rantanen sai hulvattoman tarjouksen divarista – näistä...

Vuosi 2019 tarjosi kiekkofaneille melkoisesti upeita tarinoita. Nuorten Leijonien MM-kulta, Naisleijonien historiallinen matka MM-kotikisoissa sekä Leijonien upea MM-kulta Slovakiassa olivat kaikki ikimuistoisia tarinoita. Sen ohella...

Pistepörssi

Pelaaja Maalit Syötöt Pisteet
yhdysvallat Patrick Kane 8 12 20
suomi Sebastian Aho 9 9 18
kanada Connor McDavid 5 12 17
ruotsi Rickard Rakell 6 8 14
suomi Teuvo Teräväinen 5 9 14
yhdysvallat Cam Atkinson 7 4 11
ruotsi Mika Zibanejad 6 5 11
suomi Mikko Rantanen 5 6 11
yhdysvallat Chris Kreider 4 6 10
ruotsi Mattias Janmark 4 6 10
venäjä Pavel Datsyuk 2 8 10
sveitsi Nino Niederreiter 4 5 9
sveitsi Enzo Corvi 4 5 9
suomi Markus Nutivaara 3 6 9
yhdysvallat Dylan Larkin 3 6 9
yhdysvallat Charlie McAvoy 3 6 9
ruotsi Mikael Backlund 2 7 9
suomi Mikael Granlund 2 7 9
yhdysvallat Johnny Gaudreau 1 8 9
yhdysvallat Alex DeBrincat 1 8 9
kanada Ryan Nugent-Hopkins 5 3 8
kanada Colton Parayko 4 4 8
ruotsi Adrian Kempe 2 6 8
sveitsi Sven Andrighetto 2 6 8
sveitsi Gregory Hofmann 4 3 7
yhdysvallat Derek Ryan 4 3 7
sveitsi Ramon Untersander 3 4 7
kanada Bo Horvat 3 4 7
kanada Pierre-Luc Dubois 3 4 7
ruotsi Oliver Ekman-Larsson 2 5 7
sveitsi Timo Meier 2 5 7
venäjä Evgeny Dadonov 2 5 7
kanada Mathew Barzal 0 7 7
tshekki David Pastrnak 4 2 6
latvia Rudolfs Balcers 4 2 6
kanada Tyson Jost 4 2 6
sveitsi Joel Vermin 3 3 6
venäjä Maxim Shalunov 3 3 6
tshekki Tomás Hyka 3 3 6
tshekki David Krejci 1 5 6
ruotsi John Klingberg 1 5 6
kanada Aaron Ekblad 1 5 6
sveitsi Mirco Mueller 1 5 6
ruotsi Hampus Lindholm 0 6 6
ruotsi Gustav Nyquist 4 1 5
latvia Andris Dzerins 3 2 5
sveitsi Gaëtan Haas 3 2 5
tshekki Martin Nečas 3 2 5
sveitsi Tristan Scherwey 2 3 5
latvia Roberts Bukarts 2 3 5
kanada Jordan Eberle 2 3 5
kanada Brayden Schenn 2 3 5
sveitsi Raphael Diaz 1 4 5
kanada Jean-Gabriel Pageau 1 4 5
latvia Rodrigo Abols 1 4 5
sveitsi Kevin Fiala 1 4 5
latvia Miks Indrasis 0 5 5
kanada Ryan O\'Reilly 4 0 4
yhdysvallat Anders Lee 4 0 4
venäjä Ilya Mikheyev 3 1 4
suomi Janne Pesonen 2 2 4
sveitsi Simon Moser 2 2 4
suomi Eeli Tolvanen 2 2 4
venäjä Ilya Kablukov 1 3 4
kanada Joshua Bailey 1 3 4
yhdysvallat Nick Bonino 1 3 4
kanada Joel Edmundson 1 3 4
yhdysvallat Nick Jensen 1 3 4
kanada Jaden Schwartz 0 4 4
tshekki Roman Horak 3 0 3
ruotsi Viktor Arvidsson 3 0 3
ruotsi Magnus Pääjärvi 3 0 3
suomi Kasperi Kapanen 3 0 3
ruotsi Filip Forsberg 2 1 3
latvia Ronalds Kenins 2 1 3
suomi Saku Mäenalanen 2 1 3
yhdysvallat Colin White 2 1 3
kanada Anthony Beauvillier 2 1 3
yhdysvallat Neal Pionk 2 1 3
ruotsi Mattias Ekholm 1 2 3
ruotsi Adam Larsson 1 2 3
yhdysvallat Alec Martinez 1 2 3
sveitsi Dean Kukan 1 2 3
venäjä Pavel Buchnevich 1 2 3
yhdysvallat Will Butcher 1 2 3
tshekki Libor Sulak 1 2 3
yhdysvallat Tage Thompson 1 2 3
latvia Teodors Blugers 1 2 3
sveitsi Roman Josi 0 3 3
venäjä Nikita Soshnikov 0 3 3
ruotsi Patric Hörnqvist 2 0 2
latvia Guntis Galvins 1 1 2
kanada Kyle Turris 1 1 2
ruotsi Dennis Everberg 1 1 2
ruotsi Jacob De La Rose 1 1 2
latvia Kristians Rubins 1 1 2
yhdysvallat Sonny Milano 1 1 2
ruotsi Lias Andersson 1 1 2
yhdysvallat Blake Coleman 1 1 2
latvia Rihards Bukarts 1 1 2
latvia Mikelis Redlihs 0 2 2
tshekki Roman Cervenka 0 2 2
latvia Kristaps Sotnieks 0 2 2
suomi Tommi Kivistö 0 2 2
suomi Juuso Riikola 0 2 2
tshekki Adam Polasek 0 2 2
sveitsi Michael Fora 0 2 2
suomi Miro Heiskanen 0 2 2
yhdysvallat Quinn Hughes 0 2 2
latvia Gints Meija 1 0 1
kanada Mark-Edouard Vlasic 1 0 1
tshekki Tomas Plekanec 0 1 1
venäjä Bogdan Kiselevich 0 1 1
ruotsi Anders Nilsson 0 1 1
ruotsi Mikael Wikstrand 0 1 1
kanada Ryan Murray 0 1 1
venäjä Egor Yakovlev 0 1 1
latvia Ralfs Freibergs 0 1 1
ruotsi Johan Larsson 0 1 1
yhdysvallat Conor Murphy 0 1 1
kanada Darnell Nurse 0 1 1
kanada Ryan Pulock 0 1 1
suomi Julius Honka 0 1 1
kanada Thomas Chabot 0 1 1
sveitsi Reto Berra 0 0 0
sveitsi Leonardo Genoni 0 0 0
suomi Harri Säteri 0 0 0
venäjä Vasily Koshechkin 0 0 0
suomi Pekka Jormakka 0 0 0
latvia Oskars Cibulskis 0 0 0
ruotsi Magnus Hellberg 0 0 0
kanada Curtis McElhinney 0 0 0
sveitsi Reto Schäppi 0 0 0
suomi Ville Pokka 0 0 0
tshekki Robert Kousal 0 0 0
sveitsi Chris Baltisberger 0 0 0
suomi Ville Husso 0 0 0
latvia Vitalijs Pavlovs 0 0 0
sveitsi Lukas Frick 0 0 0
yhdysvallat Keith Kinkaid 0 0 0
tshekki Pavel Francouz 0 0 0
latvia Kristers Gudlevskis 0 0 0
latvia Elvis Merzlikins 0 0 0
latvia Edgars Siksna 0 0 0
kanada Darcy Kuemper 0 0 0
venäjä Alexei Bereglazov 0 0 0
sveitsi Noah Rod 0 0 0
tshekki Michal Jordan 0 0 0
venäjä Igor Shestyorkin 0 0 0
latvia Nikita Jevpalovs 0 0 0
yhdysvallat Scott Darling 0 0 0
latvia Frenks Razgals 0 0 0
latvia Kristaps Zile 0 0 0
tshekki David Rittich 0 0 0
suomi Olli Palola 0 0 0

Ratkaisuottelut

FINAALI

PVMOtteluTulosErätulokset
20.05 21:15 Ruotsi - Sveitsi vl. 3-2 (1-1, 1-1, 0-0)

Pronssiottelu

PVMOtteluTulosErätulokset
20.05 16:45 USA - Kanada 4-1 (0-0, 1-1, 3-0)

Välierät

PVMOtteluTulosErätulokset
19.05 16:15 Ruotsi - USA 6-0 (1-0, 3-0, 2-0)
19.05 20:15 Kanada - Sveitsi 2-3 (0-1, 1-1, 1-1)

Puolivälierät

PVMOtteluTulosErätulokset
17.05 17:15 USA - Tshekki 3-2 (2-0, 0-2, 1-0)
17.05 17:15 Venäjä - Kanada ja. 4-5 (0-1, 2-1, 2-2)
17.05 21:15 Suomi - Sveitsi 2-3 (1-0, 0-3, 1-0)
17.05 21:15 Ruotsi - Latvia 3-2 (0-0, 1-1, 2-1)

Alkulohkot

Lohko B

Joukkue O 3P 2P 1P 0P M P
Suomi 7 5 0 1 1 38-11 16
USA 7 4 2 0 1 39-16 16
Kanada 7 4 1 1 1 32-12 15
Latvia 7 3 1 2 1 16-16 13
Tanska 7 3 1 0 3 13-17 11
Saksa 7 1 1 2 3 16-20 7
Norja 7 1 1 1 4 13-31 6
Etelä-Korea 7 0 0 0 7 4-48 0

LOHKO A

Joukkue O 3P 2P 1P 0P M P
Ruotsi 7 6 1 0 0 31-9 20
Venäjä 7 5 0 1 1 32-10 16
Tshekki 7 3 3 0 1 27-15 15
Sveitsi 7 3 1 1 2 25-19 12
Slovakia 7 3 0 2 2 19-20 11
Ranska 7 2 0 0 5 13-29 6
Itävalta 7 1 0 1 5 13-30 4
Valko-Venäjä 7 0 0 0 7 8-36 0

Lohkon B ottelut

PVMOtteluTulosErätulokset
04.05 17:15 USA - Kanada vl. 5-4 (1-2, 2-1, 1-1)
04.05 21:15 Saksa - Tanska vl. 2-3 (0-0, 1-2, 1-0)
05.05 13:15 Norja - Latvia ja. 2-3 (2-0, 0-1, 0-1)
05.05 17:15 Suomi - E-Korea 8-1 (2-0, 3-1, 3-0)
05.05 21:15 Tanska - USA 0-4 (0-1, 0-2, 0-1)
06.05 13:15 E-Korea - Kanada 0-10 (0-2, 0-6, 0-2)
06.05 17:15 Saksa - Norja vl. 4-5 (2-2, 1-1, 1-1)
06.05 21:15 Latvia - Suomi 1-8 (0-3, 0-2, 1-3)
07.05 17:15 USA - Saksa 3-0 (0-0, 2-0, 1-0)
07.05 21:15 Kanada - Tanska 7-1 (2-0, 3-0, 2-1)
08.05 17:15 E-Korea - Latvia 0-5 (0-2, 0-1, 0-2)
08.05 21:15 Suomi - Norja 7-0 (2-0, 4-0, 1-0)
09.05 17:15 Saksa - E-Korea 6-1 (1-0, 3-0, 2-1)
09.05 21:15 Suomi - Tanska 2-3 (0-0, 1-2, 1-1)
10.05 17:15 USA - Latvia ja. 3-2 (1-1, 1-1, 0-0)
10.05 21:15 Norja - Kanada 0-5 (0-3, 0-1, 0-1)
11.05 17:15 Tanska - Norja 3-0 (1-0, 2-0, 0-0)
11.05 21:15 USA - E-Korea 13-1 (4-1, 4-0, 5-0)
12.05 13:15 Latvia - Saksa 3-1 (0-0, 1-0, 2-1)
12.05 17:15 Tanska - E-Korea 3-1 (0-0, 2-1, 1-0)
12.05 21:15 Kanada - Suomi 1-5 (1-3, 0-0, 0-2)
13.05 17:15 Norja - USA 3-9 (0-3, 1-4, 2-2)
13.05 21:15 Saksa - Suomi ja. 3-2 (0-1, 2-0, 0-1)
14.05 17:15 E-Korea - Norja 0-3 (0-1, 0-0, 0-2)
14.05 21:15 Kanada - Latvia ja. 2-1 (1-0, 0-0, 0-1)
15.05 13:15 Suomi - USA 6-2 (2-0, 1-0, 3-2)
15.05 17:15 Kanada - Saksa 3-0 (1-0, 1-0, 1-0)
15.05 21:15 Latvia - Tanska 1-0 (1-0, 0-0, 0-0)

Lohkon A ottelut

PVMOtteluTulosErätulokset
04.05 17:15 Venäjä - Ranska 7-0 (3-0, 1-0, 3-0)
04.05 21:15 Ruotsi - V-Venäjä 5-0 (2-0, 2-0, 1-0)
05.05 13:15 Sveitsi - Itävalta ja. 3-2 (1-0, 1-1, 0-1)
05.05 17:15 Ranska - V-Venäjä 6-2 (2-1, 1-0, 3-1)
05.05 21:15 Tshekki - Slovakia ja. 3-2 (0-1, 1-1, 1-0)
06.05 13:15 Itävalta - Venäjä 0-7 (0-3, 0-3, 0-1)
06.05 17:15 Ruotsi - Tshekki 3-2 (2-0, 0-1, 1-1)
06.05 21:15 Slovakia - Sveitsi 0-2 (0-1, 0-1, 0-0)
07.05 17:15 V-Venäjä - Venäjä 0-6 (0-1, 0-3, 0-2)
07.05 21:15 Ruotsi - Ranska 4-0 (2-0, 1-0, 1-0)
08.05 17:15 Itävalta - Slovakia 2-4 (1-1, 0-2, 1-1)
08.05 21:15 Tshekki - Sveitsi vl. 5-4 (1-1, 3-3, 0-0)
09.05 17:15 Sveitsi - V-Venäjä 5-2 (2-2, 1-0, 2-0)
09.05 21:15 Ruotsi - Itävalta 7-0 (2-0, 3-0, 2-0)
10.05 17:15 Slovakia - Ranska 3-1 (1-0, 1-1, 1-0)
10.05 21:15 Tshekki - Venäjä ja. 4-3 (2-1, 1-2, 0-0)
11.05 17:15 Ranska - Itävalta 5-2 (2-1, 2-1, 1-0)
11.05 21:15 V-Venäjä - Tshekki 0-3 (0-3, 0-0, 0-0)
12.05 13:15 Slovakia - Ruotsi ja. 3-4 (1-2, 1-1, 1-0)
12.05 17:15 Itävalta - V-Venäjä 4-0 (1-0, 3-0, 0-0)
12.05 21:15 Venäjä - Sveitsi 4-3 (0-0, 3-1, 1-2)
13.05 17:15 Ranska - Tshekki 0-6 (0-3, 0-2, 0-1)
13.05 21:15 Sveitsi - Ruotsi 3-5 (0-2, 1-1, 2-2)
14.05 17:15 Venäjä - Slovakia 4-0 (2-0, 0-0, 2-0)
14.05 21:15 Tshekki - Itävalta 4-3 (2-1, 1-0, 1-2)
15.05 13:15 Sveitsi - Ranska 5-1 (2-0, 1-0, 2-1)
15.05 17:15 V-Venäjä - Slovakia 4-7 (0-2, 2-0, 2-5)
15.05 21:15 Venäjä - Ruotsi 1-3 (1-0, 0-2, 0-1)

Ratkaisupelit: 17.5. puolivälierät | 19.5. välierät | 20.5. finaali ja pronssipeli