HIFK löi päätään seinään nimeltä Karhunen – toisen finaalin top 3 pelaajat

Tappara tasoitti Hakametsässä eilisen murskatappion jälkeen finaalisarjan voitot HIFK:ta vastaan 1-1:een. Nyt on aika poimia pelipäivän onnistujat.
3. Ville Husso HIFK
Helsinkiläisten maalivahti jäi avauserässä vähälle työmäärälle, mutta pysäytti 19 kiekkoa kahden viimeisen kaksikymppisen aikana. Husso piti tänäänkin JYP-sarjan lopusta tutun tasonsa, eikä miestä voi Tapparan maaleista syyttää.
2. Juhani Jasu Tappara
Jasu nousi kuusi minuuttia ennen loppusummeria ratkaisurooliin. Kovana raatajana tunnetun hyökkääjän voittomaali oli varsin perinteinen playoff-osuma. Jasu löi ensin rystyllä kiekon Husson suojien välistä ja ohjasi vielä myöhemmin tilanteen hyvin seurattuaan sen maaliviivan yli verkkoon. Huipputärkeän voittomaalin lisäksi entinen Lukko-pelaaja voitti vielä 20 aloitusta.
1. Tomi Karhunen Tappara
”Karhu” seisoi päällään Tapparan maalilla ja tuntui, että HIFK löisi päätään betonimuuriin. Tamperelaisten sankarivahti selvitti vieraiden ensimmäisen erän kovan paineen 17 kopilla ja koko ottelussa torjuntoja kertyi ruhtinaalliset 34 kappaletta. Peli-ilmeestä näki ettei Karhunen ollut jäänyt eilistä murehtimaan. Nyt sama palo näkyi, mikä miehestä huokui Kärppiä vastaan ja se yksi päästetty maali ei voiton jälkeen tilastoissa kummittele.
- Liigassa kovaa tuhoa koronakaudella tehneet veljekset palaamassa suomalaisjoukkueeseen: ”Tähän aikaan vuodesta liikkuu aina paljon huhuja”
- Anton Levtchi palasi Suomeen ja asteli median edeen – ”Hyvältä tuntuu olla takaisin Tampereella”
- Connor McDavid pian samaan kastiin Jari Kurrin ja kumppanien kanssa?
- Ilveksellä ja HIFK:lla käsillä täysin erilaiset ajat – Tampereella tehtiin kyseenalainen ennätys, Helsingissä pian kaikkien aikojen pisteputki?
- Kummipoika ja -setä kohtasivat jääkiekkoliigassa perjantaina – ensiksi mainittu latasi kaksi maalia: ”Osaa ampua”
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Uskomaton tapaus: Kovasti taklatun pelaajan keuhkoissa luultiin olevan reikä – ”Se olikin vain Ettanin löysää”
- SaiPa koki jälleen tylyn selkäsaunan Liigassa – viime aikaiset tilastot surullista luettavaa
- Mikko Rantanen mahtui suomalaisista mukaan – tässä TSN:n listaus NHL:n parhaista pelaajista
- Kärppien pelaajan reissuelämä jatkuu – siirtyy taas lainalle muualle
- Sebastian Aho nousi NHL:n ykköseksi! Maaliputki haastaa isoimmat seuralegendatkin
- Sopimus taskussa – suomalaistaiturin ura jatkuu Ruotsissa
- Ilves-kannattajilta kova vastaus Tapparan sovinnon eleelle: ”Tulemme boikotoimaan”
- HIFK tiputtamassa isoja sopimusuutisia yhdellä ehdolla: ”Jos kymmenen tykkää tästä…”
- HIFK-ikoni Lennart Petrell paljastaa: Sai tarjoukset kolmelta muulta Liiga-seuralta – ”Se oli ainoa kerta, kun harkitsin vakavissani…”
- Ruotsi julkisti joukkueensa isännöimäänsä EHT-turnaukseen – mukana hirmuvireinen ex-Liiga-vahti
- HIFK täräytti julki merkittävän sopimusuutisen
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Oletko huomannut tätä tilastoknoppia? Tapparan ja Ilveksen kohtaamisissa uskomaton yksityiskohta
- Kari Jalonen julkisti Tshekin EHT-nipun – Liiga-tähti mukana Ruotsin turnauksessa