Puljujärvi mukaan Pikkuleijoniin – jääkö miesten MM-kisat väliin?

Pikkuleijonat saa kaipaamaansa tulivoimaa hyökkäykseen, kun Kärppien ja nuorten maajoukkueen tähtihyökkääjä Jesse Puljujärvi lähtee USA:han alle 18-vuotiaiden MM-kisoihin.
Puljujärven seurajoukkuekausi päättyi pronssimitaliin perjantaina, ja Pikkuleijonien kokoonpanossa ”Pulju” on joko sunnuntaina Tanskaa vastaan, tai viimeistään tiistaina, kun Suomi saa vastaansa Kanadan.
Avausottelunsa rangaistuslaukauksilla Tshekkiä vastaan voittanut Suomi kohtaa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Slovakian, mutta tässä ottelussa Puljujärvi ei vielä ole mukana.
Vuodenvaihteessa nuorten MM-kisojen pistepörssin voittanut Puljujärvi oli mukana alle 18-vuotiaiden kisoissa viime keväänä, ja teki hopeaa saavuttaneessa joukkueessa seitsemään otteluun tehopisteet 2+5=7. Puljujärven panos näissä karkeloissa on niin merkittävä, että hyökkääjän saapuminen kisajoukkueeseen nostaa Suomen mitalimahdollisuuksia huomattavasti.
Mielenkiintoista on pohtia, tarkoittaako alle 18-vuotiaiden kisamatka sitä, että Puljujärven osalta miesten MM-kisat ovat poissuljettu vaihtoehto. Miesten maajoukkueella on käynnissä MM-leiritys, ja mikäli Puljujärvi vielä kuuluisi Kari Jalosen suunnitelmiin, voisi kuvitella, että nuorukainen haluttaisiin totuttelemaan A-maajoukkuekuvioihin harjoitusotteluihin.
Asian puolesta puhuu myös se, että Jalonen jätti valitsematta Puljujärven helmikuussa pelattuihin Ruotsin EHT-otteluihin, joissa tehoketjun muut jäsenet Sebastian Aho ja Patrik Laine olivat mukana.
Joka tapauksessa Puljujärven urakka tälle kaudelle kasvaa suureksi, kun Kärppien Liigapelien lisäksi nuorukainen on tahkonnut 13 CHL-ottelua, ja näillä näkymin ainakin kahdet maailmanmestaruuskilpailut.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen