Vatanen urakoi lähes puoli tuntia – Rinne vei voiton

Suomalaisilla oli kaksijakoinen yö NHL:n pudotuspeleissä. Se sinänsä oli melko odotettavaa, sillä useammassa parissa on vastakkain suomalaisia.
Anaheimissa Ducks hävisi sarjan avausottelussa Nashvillelle 2-3. Sami Vatanen väänsi isot minuutit, peliaikaa kirjattiin siniviivan tanssahtelevalle prinssille 27:31. Pisteitä ei iso jääaika tuonut, mutta yhden plusmerkinnän kylläkin. Jäähyllä Vatanen istui kerran. Hän myös laukoi kerran, taklasi kahdesti, blokkasi yhden laukauksen ja menetti kiekon kaksi kertaa.
Vastapuolen maalilla Pekka Rinteellä sujui paremmin. 27 torjuntaa 29 kudista. Torjuntaprosentti 93,1 toi mukavan voiton. Etenkin kun kantrikaupungin ylpeys nousi tappioasemasta voittoon.
Floridassa Panthers tasoitti New York Islandersia vastaan voitot 1-1:een. Ottelu päättyi lukemiin 3-1. Floridan kakkosketju Bjugstad-Jokinen-Smith oli jälleen vauhdissa. Kentällinen vei Floridan 2-0-johtoon, vaikkei Jokiselle pisteitä tällä kertaa kirjattukaan. Ottelun lopussa molempien joukkueiden ykkösketjut iskivät kertaalleen. 10 sekuntia ennen päätössummeria syntyneeseen 3-1-maaliin Aleksander Barkov sai syöttöpisteen.
Barkov laukoi ottelussa neljä kertaa, taklasi kerran, riisti kiekon niin ikään kerran ja voitti aloituksistaan hieman vajaa puolet. Peliaikaa irtosi 20:18. Floridassa luotetttiin suomalaisosaamiseen, sillä Jokinen sai peliaikaa lähes saman verran (20.11).
Tampa Bay Lightning siirtyi Detroit Red Wingsiä vastaan ottelusarjassa 2-0-johtoon. Viime yön peli päättyi Tampan 5-2-voittoon. Valtteri Filppula jäi ilman pisteitä, mutta peliaikaa hänelle kertyi Tampan joukkueesta neljänneksi eniten, 19:59.
Mennään vielä St. Louis Bluesin ja Chicago Blackhawksin väliseen ottelusarjaan. Ensimmäisen pelin St. Louis voitti jatkoajalla, ja tasaista oli nytkin. Chicago voitti kolmannen erän maalien ansiosta 3-2 ja tasoitti voitot 1-1:een. Suomalaisista Jori Lehterä oli vahvasti mukana ottelun avausmaalissa. Hyvä karvauspelaaminen tuotti riiston, jonka jälkeen suomalaishyökkääjä syötti Jaden Schwartzille. Schwartz jatkoi nopeasti Vladimir Tarasenkolle, joka latasi maaliin.
Maalin lisäksi ilonaiheet olivat suomalaisittain vähissä. Lehterän vastuu jäi 14 minuuttiin ja kuuteen sekuntiin. Laukauksia ja taklauksia pelintekijälle kirjattiin kaksi. Chicagon Teuvo Teräväinen sai toki voiton tililleen, mutta peliin hän pääsi osallistumaan vielä huomattavasti niukemmin kuin Lehterä. Peliaikaa vain 7:24, eikä juuri muuta mainittavaa.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Ville Husso paljastaa: Tässä suurin kehityskohde NHL-ykkösvahtina – ”Sitä haluan kehittää”
- IL: Liiga-kiekkoilijaa syytetään raiskauksesta
- IL: Tässä ykkösehdokas Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – huippunimi korvaa Antti Pennasen?
- Mielenkiintoinen Liiga-debyytti! Nuori puolustaja pääsee tänään ensimmäistä kertaa irti
- MTV Urheilu: Tappara kiinnostui Petri Kontiolasta – näin taiturihyökkääjä kommentoi mahdollista paluutaan kirvesrintoihin
- Ilveksen käytös somessa sai kiekkofanit pillastumaan: ”Suu käy syksyisin uhosta ja keväällä selityksistä”
- Eeli Tolvanen hirmuvireessä! Kuti teki hurjaa jälkeä NHL-jäillä: ”HÄNTÄ EI VOI PYSÄYTTÄÄ”
- MTV Urheilu: Tappara on kiinnostunut Petri Kontiolasta – ”Jos Petrillä on…”
- Antti Pennanen nousee Leijonien päävalmentajaksi – näin pitkä sopimus on
- Ismo Lehkonen ruoskii Kärppiä – huippulupaukselle täystyrmäys: ”NHL-tason pelaaja, eikä…”
- IL: Tässä ykkösehdokas Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – huippunimi korvaa Antti Pennasen?
- Lähde: Kari Jalonen ehdolla huippuseuran päävalmentajaksi!
- Kimmo Timonen pöyristyi, miten asiantuntijat syljeskelivät Sebastian Ahon päälle: ”Katsommeko samaa peliä?”
- Hurja paljastus: Isot Liiga-seurat värväävät lupauksia jättisopimuksilla – ”Mopoautoikäisille maksetaan jopa…”
- Ruuan hinta Jokereiden matsissa järkyttää: ”Aseeton ryöstö”
- Patrik Laineen tilanteessa yllätyskäänne NHL-kauden kynnyksellä – ”Hän haluaa tehdä sen todella paljon”
- IL: Antti Pennanen pitkällä sopimuksella Leijoniin – tällainen on päävalmentajan tuore diili
- Jukka Jalonen Ilvekseen? Näin valmentajalegenda kommentoi MTV Urheilulle
- IS: Raimo Summanen huolissaan Antti Pennasen mahdollisesta Leijonat-pestistä – ”Herättää isoja kysymyksiä”