Venäjän kiekkolegenda: ”Suomi ja Kanada ovat Venäjän pahimmat vastustajat”

Neuvostoliiton ja Venäjän maajoukkueissa vuosina 1988-2002 pelannut Pavel Bure pitää Suomea ja Kanadaa Venäjän pahimpina vastuksina tämän kevään MM-kisoissa.
Suomi ja Kanada ovat ainoat joukkueet, jotka ovat voittaneet kaikki ottelunsa varsinaisella peliajalla näissä MM-kisoissa. Bure ei kuitenkaan löydä yllätyksiä kummankaan joukkueen pelistä.
– Kaikki pelaavat omilla vahvuuksillaan, ja meidän pelaajamme tuntevat nuo vahvuudet, joten en usko, että tulee yllätyksiä. Se voittaa, joka pelaa parhaiten nimenomaan omaa peliään, Bure sanoo R-Sport-sivustolle.
Toiveet uusissa NHL-vahvistuksissa
Venäjän joukkueeseen liittyy viikonloppuna NHL:stä Washington Capitals -kolmikko Aleksandr Ovetškin, Jevgeni Kuznetsov ja Dmitri Orlov (lue uutinen). Bure odottaa heiltä paljon.
– Valmennusjohto kutsui mukaan pelaajat, jotka pelaavat tärkeässä roolissa NHL:ssä, ja he ehdottomasti vahvistavat joukkuetta. Täytyy vain enää löytää nopeasti parhaat mahdolliset ketjukoostumukset ja päästä mukaan ratkaisuotteluihin, Bure toteaa R-Sportille.
Bure muistetaan Suomessa parhaiten Naganon vuoden 1998 olympialaisten välierästä, jossa hän iski viisi maalia Suomen verkkoon. Se on yhdessä olympialaisten jääkiekko-ottelussa tehtyjen maalien ennätys.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä