Venäläismedian lempinimi Patrik Laineelle: ”Uusi Ovetškin”

Kun Suomi ja Venäjä pelaavat tänään toisiaan vastaan välierässä, monet Suomessa muistelevat aiempia Venäjä-kohtaamisia. Samalla tavoin Venäjällä on nostettu pintaan Suomea vastaan pelatut ottelut – ja myös katkerimmat tappiot.
Venäläisen R-Sport-sivuston mukaan Suomi on ollut viime vuosina Venäjän vaikeimpia vastuksia. Sivusto mainitsee esimerkkeinä viime vuoden MM-kisat sekä vuoden 2015 Sotšin olympialaiset, joissa molemmissa Suomi oli Venäjää vahvempi. Lisäksi edelliset Venäjällä pelatut MM-kisat ovat hyvin mielessä, sillä myös vuonna 2007 Suomi ja Venäjä kohtasivat välierässä, jolloin Suomi eteni finaaliin Mikko Koivun jatkoaikamaalilla.
R-Sport kehuu Suomea siitä, ettei joukkueesta edes huomaa, että pitkäaikaiset johtohahmot Saku Koivu ja Teemu Selänne ovat jo päättäneet uransa. Joka vuosi Suomesta nousee esiin lahjakkaita nuoria, mistä käynnissä olevat MM-kisat ovat hyvä osoitus. Erityismaininnan saa kukapas muukaan kuin Patrik Laine.
– Suomen paras maalintekijä MM-kisoissa on 18-vuotias Patrik Laine, joka teoriassa ainoana kilpailee NHL:n ykkösvarauksen paikasta Yhdysvaltain Auston Matthewsin kanssa. Pelityylinsä vuoksi hän on saanut jo lempinimen ”uusi Ovetškin”, R-Sport kirjoittaa.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Törkytaklaus kävi kalliiksi: Liigan tähtihyökkääjä asetettiin pelikieltoon!
- The Athletic povaa Anton Lundellille tykkikautta: Lyö tauluun huipputehot – ”Kauden läpimurtopelaaja”
- Huh mikä esityö! Patrik Laine ja Columbuksen superlupaus namuttelivat upean osuman
- Kaksinkertainen Liiga-mestari siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- Kärpät romahti jälleen Liigassa – Lauri Marjamäen työpaikka vaarassa?
- IS: Nämä sanat johtivat Tarmo Reunasen ulosajoon – Lukko teki rajun ratkaisun tähtipelaajansa suhteen
- MTV Urheilu: Mikko Manner ei havittele Leijonien päävalmentajan paikkaa – näin hän kommentoi Liigassa valmentamista
- Raimo Helminen sai huikean kunnianosoituksen Ruotsissa!
- Jonne Virtanen kuvaili C Morella ottelun kulkua: ”Semmoista synnytyksen jälkeistä seksiä”
- Suihkuun lentänyt Lukon Tarmo Reunanen katuu puheitaan: ”Olen erittäin pahoillani”
- Vau mikä ketju! Tässä ovat Mikko Rantasen uudet pelikaverit Coloradon ykkösvitjassa
- Kärpät romahti jälleen Liigassa – Lauri Marjamäen työpaikka vaarassa?
- Ilvekselle huikeita uutisia ennen illan Pelicans-ottelua!
- IS: Nämä sanat johtivat Tarmo Reunasen ulosajoon – Lukko teki rajun ratkaisun tähtipelaajansa suhteen
- Tarmo Reunanen lensi suihkuun rasistisesta käytöksestä – Lukolta heti jämäkkä ulostulo
- Suihkuun lentänyt Lukon Tarmo Reunanen katuu puheitaan: ”Olen erittäin pahoillani”
- Venäläinen NHL-pelaaja asettui vastustamaan hyökkäyssotaa – kannustaa muita samaan
- Kaksinkertainen Liiga-mestari siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- Näkökulma: Vielä ei kannata innostua liiaksi – Kiekko-Espoo ja Jokerit eivät kuulu Liigaan
- Onko tässä Leijonien seuraava päävalmentaja? Näin Jussi Tapola kommentoi IS:lle