Kiekkoraamattu povaa Leijonille kultaisia aikoja – ”Katsokaa ketkä johtivat joukkuetta”

Legendaarinen jääkiekkolehti The Hockey News katsoo Leijonien Kanadalle kokeman finaalitappion taakse ja povaa suomalaiselle jääkiekolle valoisaa tulevaisuutta.
Voittamalla maailmanmestaruuden Suomi olisi saavuttanut historiallisen triplamestaruuden. Lehden mukaan tappiosta huolimatta Suomen tämän vuoden mestaruudet juniorikisoissa todistavat, että Suomi on matkalla kohti ”kultaista aikakautta”.
– Katsokaa, ketkä johdattivat Suomen MM-hopealle. Turnauksen arvokkain pelaaja Patrik Laine, lähes takuuvarma tulevan kesän kakkosvaraus.
– Aleksander Barkov ja Mikael Granlund, nuoret NHL-pelaajat, jotka ovat vasta nousemassa huipulle, lehdessä kirjoitetaan.
Kaikki eivät olleet MM-kisoissa
Tämän lisäksi lehdessä mainitaan hopeajoukkueeseen kuuluneet Esa Lindell, Sebastian Aho, ja Mikko Rantanen. Kiekkoraamattu muistuttaa, että kaikki tulevat huippulupaukset eivät olleet MM-kisoissa mukana. Jesse Puljujärven ja Rasmus Ristolaisen nimet mainitaan tässä yhteydessä.
– Katsokaapa tulevaisuuteen. Joukkue on todennäköisesti yhtä vaarallinen, jos ei jopa vaarallisempi. Laine, Puljujärvi, Aho, Rantanen, Barkov and Ristolainen pelaavat NHL:ssä, mutta eivät joukkueissa, joiden odotetaan menevän pitkälle pudotuspeleissä, lehdessä kirjoitetaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tässä on Leijonien aloittava maalivahti Yhdysvaltoja vastaan
- Sarjakärki vaihtui Liigassa – Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli ilotulitusta
- 4 Nations alkaa! Kanadalla karu tilanne – kaatuuko suosikki tähän?
- Miro Aaltonen kärysi kokaiinista – uusi seura löytyi heti
- Topi Jaakola sai potkut – nyt löytyi uusi seura
- Tässä Teemu Pulkkisen uusi seura!
- Leijonat-hyökkääjä Miro Aaltonen kärysi kokaiinista – näin pitkä pelikielto tuli!
- Ruotsalaispelaaja kauhistelee jo Leijonien NHL-supertähden kohtaamista: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonilta rohkea viime hetken muutos – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Tässä ovat Leijonien alustavat ketjut 4 Nationsissa!
- Pohjois-Amerikassa vähätellään Leijonia – naureskelua erityisesti yhdelle pelaajalle: ”Unohdin jo hänen nimensä”
- Ruotsalaispelaaja kauhistelee jo Leijonien NHL-supertähden kohtaamista: ”Hän tulee jyräämään minut”
- IL: Tähän osoitteeseen Jesse Puljujärvi haluaa!
- Tässä ovat Leijonien alustavat ketjut 4 Nationsissa!
- MTV: Teemu Pulkkisen sopimus revitty – joukkue vaihtuu!
- Leijonilta rohkea viime hetken muutos – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Miika Elomon kuolemasta uutta tietoa
- NHL-megatähti jää pois 4 Nations -turnauksesta!
- Leijonien 4 Nations -avausvastus harjoitteli ensimmäistä kertaa – tässä Yhdysvaltain kentälliset
- Huhhuh! Tällaisilla ketjuilla Kanada on lähdössä 4 Nations -turnaukseen