Tampa Bay Lightning on ilmoittanut juhlivansa 18. lokakuuta Florida Panthersia vastaan seuran kaikkien aikojen parasta maalintekijää ja seurassa eniten otteluita pelannutta kanadalaista Vincent Lecavalieria.

Juhlapäivän sisältöä ei ole vielä paljastettu, mutta on spekuloitu, että Tampa Bay jäädyttäisi Lecavalierin pelinumeron 4. Numero olisi seuran ensimmäinen jäädytetty pelinumero.

NHL kuitenkin on vahingossa hieman raottanut mahdollisuutta, että Lightining nostaisi paidan kattoon 18.10. NHL.comin sivuille oli ilmestynyt 25. päivä syyskuuta linkki, jonka otsikko kuuluu: ”Vincent Lecavalier to have No. 4 retired by Lightning”, eli ”Lightning jäädyttää Vincent Lecavalierin pelinumeron 4”.

Linkki uutiseen ei vie minnekkään, mutta tiedoite on julkaistu NHL:n omalla verkkosivulla. Lightningin verkkosivulla uutista ei kuitenkaan näy.

Kuvakaappaus NHL.com -verkkosivulta:

lecavalier

Lecavalier voitti Stanley Cupin Tampa Bayssa kaudella 2003-04. Hän lopetti pelaajauransa kauteen 2015-16 Los Angeles Kingsissä.