Positiivisia uutisia – Mikko Rantanen heti valmis NHL-valloitukseen?

Leijonahyökkääjä Mikko Rantasen suunnitelmat NHL:n täydellisestä valloittamisesta saivat kovan kolauksen pari viikkoa sitten, kun hänellä todettiin nilkkavamma, jonka toipumusajaksi arvioitiin 2-4 viikkoa.
Nyt tunnelin päässä on kuitenkin valoa, sillä Colorado Avalanchen nettisivujen mukaan 19-vuotias suomalainen ykkösvaraus palasi sunnuntaina paikallista aikaa takaisin kaukaloon. Hän tosin luisteli vielä yksin, eikä siis ottanut osaa joukkueensa harjoituksiin, mutta alle 20-vuotiaiden maajoukkueen leijonakipparille ylipäätään nouseminen luistimelle maistui satavarmasti.
– Hänen toipumisensa edistyy ja asiat ovat menneet hyvin. Nyt hän oli jäällä, arvioimme hänen tilanteensa uudelleen ja jatkamme siitä, Avalanche-päävalmentaja Jared Bednar kommentoi seuran verkkosivuilla.
Rantanen edustaa pelaajana Leijonien tulevaisuutta ja hän oli maajoukkueen matkassa jo viime kevään MM-kisoissa. Lisäksi hän voitti vuodenvaihteen 2015-16 alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa kultaa, totta kai kapteenin roolissa.
Rantaselta, joka on TPS-kasvatti, odotetaan Coloradossa isoja asioita, joita hän saavutti viime kaudella AHL:n puolella, ollen muun muassa nuorin ikinä AHL:n tähdistöotteluun valittu pelaaja.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”