Suomalaiset näkyvästi esillä Kunlunin kotivoitossa
Kuva: Getty Images
KHL:n kiinalaisseura Kunlun Red Star kohtasi tänään Shanghaissa Spartak Moskovan, jonka kotijoukkue onnistui kaatamaan lukemin 4-2.
Suomalaiset olivat Red Starin kotivoitossa näkyvästi esillä, sillä puolustaja Joonas Järvinen keräsi tililleen kaksi maalia, Max Wärn kaksi syöttöpistettä ja Miika Lahti yhden syöttöpisteen.
Järvinen vastasi Kunlunin ensimmäisestä ja kolmannesta maalista. Tämä tarkoittaa sitä, että Järvisen nimiin merkittiin myös ottelun voitto-osuma. Wärn oli molemmissa Järvisen maaleissa syöttäjänä ja Lahti jälkimmäisessä. Liigasta tuttu Chad Rau, joka niin ikään kiekkoilee Red Starin riveissä, keräsi tililleen yhden syöttöpisteen.
Ensimmäistä kauttaan KHL:ssä pelaava Kunlun majailee tällä hetkellä Itäisen konferenssin 11. sijalla. Se on kerännyt pelaamistaan 14 ottelusta 21 pistettä ja matkaa pudotuspeliviivaan on tällä hetkellä kaksi pistettä.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!
- Ässät rysäytti: tärkeä jatkosopimus julki
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- TPS: puolustajan sopimus revitty!
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- Leijonien EHT-joukkueeseen muutos – Sveitsin pääsarjan pistetykki mukaan
- Tältä näyttää Sveitsin joukkue Tampereen EHT-turnauksessa
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaistaituri uuteen joukkueeseen!
- HIFK: karu uutinen sairastuvalta!
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- HIFK pelaajakaupoilla – haaviin maaliahne hyökkääjä!
- Kylmät kävi – Liigan viime kauden tehohyökkääjälle potkut Venäjällä
- Liigan viime kauden pistetykki: siirto Venäjälle
- Olli Jokinen paljasti: tällaiset treenit HIFK:lla on edessä ruman tappion jälkeen
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- HIFK-faneilta näyttävä kannanotto seurajohtoa vastaan – katso kuva
- Jättipaljastus! MTV Urheilu: Näin Liigan sarjajärjestelmä on uudistumassa
- No nyt! Vasta 17-vuotias Liiga-komeetta valittiin maajoukkueeseen